چورت؛ داستان یک جنگل غرق شده

به گزارش وبلاگ تور چین، چورت در استان مازندران، در دل جنگلی میان ساری و کیاسر واقع شده است. دریاچه ای که به علت نزدیکی اش به روستای چورت، نام خود را از آن وام گرفته است. این دریاچه که در ارتفاع 1034 متری از سطح دریا قرار گرفته است، حدود 2.5 هکتار وسعت دارد.

چورت؛ داستان یک جنگل غرق شده

راز و رمز نهفته در چورت

فضای رازآلود دریاچه چورت، جنگل های زیر آب مشهور در جهان را در فکر تداعی می نماید. حال و هوایی که خبر از جنگلی در دل این دریاچه می دهد. بسیاری از جنگل های زیر آب در سراسر جهان، از رانش زمین پملاقات می شوند، همان علتی که باعث شد، دریاچه چورت در سال 1318 شکل بگیرد و تا امروز پابرجا باشد. این دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد ایجاد شده و دور تا دور دریاچه را پوشش های جنگلی بکر و درختان قدیمی دربر گرفته است. در فصل های کم آب، دریاچه شکل واقعی خود را بیشتر نمایان می دهد، زمانی که درختان از دل آب بیرون می زنند و جنگل غرق شده در مقابل چشم ها ظاهر می گردد. حال و هوای دریاچه وقتی مرموزتر می گردد که مه روی دریاچه و جنگل های اطراف را در بربگیرد و صدای حیوانات و پرندگان در سکوت منطقه، طنین انداز گردد.

از ماهیگیری تا شب نشینی

برای رسیدن به دریاچه چورت باید جهتی کوهستانی را پیمود. حدود یک ساعت از جاده اصلی ساری تا روستای چورت زمان ضروری است. جهت را باید از روستای چورت ادامه داد تا بعد از حدود 20 دقیقه رانندگی در جاده خاکی، به دریاچه رسید. طبیعت زیبای منطقه هر گردشگری را برای سفر و ملاقات از آن وسوسه می نماید. بسیاری از گردشگران با قصد چادر زدن در اطراف دریاچه و اقامت شبانه، به منطقه می آیند، برای ماندن در کنار این دریاچه باید تجهیزات لازم از جمله چادر، کیسه خواب، روشنایی و موادغذایی همراه خود داشت. دریاچه چورت می تواند مقصدی مجذوب نماینده برای ماهیگیران باشد. بسیاری از گردشگران با امید صید ماهی، قلاب در آب می اندازند و در آرامش، از طبیعت بکر منطقه لذت می برند. اگرچه شنا در جنگل های غرق شده بسیار خطرناک و غیرقانونی است اما کشت و گذار با قایق های پدالی در میان دریاچه می تواند لحظاتی لذتبخش را خلق کند.

در این زمینه بخوانید:

آبشار گزو؛ اینجا ایران است

درباره دریاچه گهر؛ نگین اشترانکوه

فصل سفر به چورت

سفر به دریاچه چورت زمان و فصل خاصی ندارد. در بهار هوا بسیار مطبوع است و هنوز خنکی زمستان در منطقه حس می گردد. تابستان دریاچه پرآب و جنگل سرسبز است و در شب ها می توان از خنکی هوا لذت برد. در پاییز، درختان رختی رنگارنگ به تن می نمایند و جنگل غرق شده رخ نمایی می نماید. زمستان نیز اگر چه زیبایی های خاص خود را دارد اما هوا کمی سرد خواهد بود و اقامت شبانه چندان میسر نیست.

منبع: ایرنا زندگی

به "چورت؛ داستان یک جنگل غرق شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چورت؛ داستان یک جنگل غرق شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید