ناسا نمونه ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می گشاید

به گزارش وبلاگ تور چین، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) برای نخستین بار پس از 4 دهه یک نمونه دست نخورده از خاک و سنگ کره ماه را که در زمان ماموریت آپولو گردآوری شده بود، گشوده است.

ناسا نمونه ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می گشاید

به گزارش وبلاگ تور چین به نقل از گیگ وایر دانشمندان امیدوارند با آنالیز دقیق مواد به دست آمده از این نمونه که 61 سانتی متر درازا و پنج سانتی متر پهنا دارد، بتواند به فضانوردان برای آماده شدن برای ماموریت جدید ناسا برای فرستادن فضانوردان به کره ماه - برنامه آرتمیس- در دهه 2020 کمک نمایند.

هنگامی که فضانوردان آمریکایی در ماموریت آپولو نمونه هایی را از خاک سطحی کره ماه که رگولیت هم نامیده می شوند، گردآوری کردند، بعضی از نمونه ها در مرکز فضایی جانسون ناسا دخیره شدند با این امید که ابزارهای آنالیز در طول دهه های آینده بهبود می یابند و در آن هنگام آنالیز دقیق تری روی آنها می توان انجام داد. نظر دانشمندان در آن موقع این بود که این نمونه ها باید تا زمان مناسب دست نخورده نگهداشته شوند.

ناسا می گوید زمان مناسب اکنون فرا رسیده است.

نخستین نمونه ذخیره شده از خاک و سنگ ماه با عنوان 73002 از محفظه اش در لابراتوار نگهداری نمونه های ماه در مرکز فضایی جانسون خارج شد.

این نمونه رگولیت که با یک لوله نمونه برداری از رسوبات ریخته شده در نزدیک چاله لارا در محل فرد سفینه آپولوی 17 در سال 1972 گردآوری شده است. این نمونه توالی لایه هایی از خاک ماه را در یک ستون بلند نگهداری می نماید.

گروهی از دانشممندان چند ماه آینده را به پردازش این نمونه و توزیع بخش های آن در میان دانشمندانی دخیل در برنامه آنالیز نمونه نسل آینده آپولو یا ANGSA خواهند گذراند.

پنجاهمین سالگرد قدم گذاشتن انسان روی ماه

این عکس ها از نمونه 73002 وضعیت اسکن اشعه ایکس را در دوران ماموریت آپولو در مقایسه با زمان حاضر نشان می دهد. اسکن بالایی با استفاده از میکروتوموگرافی کامپیوتری پیچیده اشعه ایکس گرفته شده است. اسکن پایینی با استفاده تکنولوژی رادیوگرافی در سال 1974 گرفته شده است.

  • این نمونه به دانشمندان چه می گوید

اعضای این گروه حتی پیش از اینکه نمونه خاک و سنگ از لوله خارج گردد، با استفاده از اسکن اشعه ایکس در دانشگاه تگزاس در آستین تصاویر با وضوح بالایی از آن به دست آورده بودند. این تصاویر سه بعدی به افرادی که نمونه را پردازش می نمایند، کمک می رساند تا این ستون خاک و سنگ را آنالیز دقیق تر به قطعات با ارتفاع شش دهم سانتی متر تقسیم نمایند.

بخش دیگر از نمونه اصلی با عنوان 73001 برای بیش از چهار دهه در شرایط خلاء و با مهروموم مضاعف نگهداری شده است. این نمونه قرار است در اوائل 2020 زمانی که دانشمندان طرح هایشان برای دریافت گازهای به دام افتاده در این محفظه خاک آماده نموده باشند.

آنالیز دقیق این نمونه ها به دانشمندان امکان می دهد درک بهتری از رگولیت (خاک سطحی) ماه و نیز روند تکامل قشر ماه و تجمع یخ روی آن پیدا نمایند. ناسا بر توانایی استفاده از این یخ و اجزای شیمیایی آن، هیدروژن و اکسیژن برای تهیه آب آشامیدنی، هوا برای تنفس و سوخت برای سوخت گیری مجدد موشک ها در پایگاهی که قرار است روی ماه ساخته گردد، حساب می نماید.

  • سفینه فضایی اوریون برای سفر به دور ماه در 2020 آماده است

منبع: همشهری آنلاین

به "ناسا نمونه ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می گشاید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا نمونه ای از خاک ماه را پس از چهار دهه می گشاید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید