دانشمند ایرانی ناسا؛ برنده جایزه انجمن نجوم آمریکا

به گزارش وبلاگ تور چین، انجمن نجوم آمریکا جایزه جوزف وبر (Joseph Weber Award) را به شعله نیکزاد بانوی دانشمند ایرانی شاغل در ناسا اعطا کرد.

دانشمند ایرانی ناسا؛ برنده جایزه انجمن نجوم آمریکا

جایزه جوزف وبر به وسیله انجمن نجوم آمریکا برای طراحی ابزار دقیق نجومی به فردی برای طراحی، اختراع یا بهبود قابل توجه ابزار دقیق که منجر به پیشرفت در نجوم می گردد، اعطا می گردد.

برای اینکه تأثیر علمی ابزار دقیق ارزیابی گردد، ممکن است مدت زمان قابل توجهی بین توسعه ابزار دقیق و اعطای جایزه سپری شده باشد. سایت جامعه اخترشناسی آمریکا در سایت خود تصاویر برندگان این جایزه در سال های اخیرا را منتشر نموده که نام شعله نیکزاد نیز در فهرست فرد برنده این جایزه در سال 2023 واقع شده است.

سایت جامعه اخترشناسی آمریکا با انتشار تصویر نیکزاد، دلیل دریافت جایزه او را چنین شرح داده است: برای یاری های پیشگام او که مرز های دستگاه های افزاره بارجفت شده شمارشگر فوتون فرابنفش/مرئی را پیش می برد. افزاره بارجفت شده (به انگلیسی: Charge-coupled device، CCD) یا افزاره رنگ بردار یک حسگر تصویربرداری است که از یک مدار یکپارچه شامل آرایه ای از خازن های متصل یا تزویج شده تشکیل می گردد.

شعله نیکزاد، مهندس الکترونیک ایرانی-آمریکایی و دانشمند پژوهشی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا است. او رهبری آرایه های آشکارساز پیشرفته، سیستم ها و گروه علم نانو را بر عهده دارد. تحقیقات او آشکارساز های ذرات فرابنفش و کم انرژی، دستگاه های نانوساختار و طیف سنج های تازه را در برمی گیرد. نیکزاد عضو انجمن فیزیک آمریکا، آموزشگاه ملی مخترعان و اسپای است. نیکزاد در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تحصیل کرد. او برای تحصیلات تکمیلی به مؤسسه فناوری کالیفرنیا رفت و در آنجا مدرک دکترای خود را اخذ کرد. از سال 2019، نیکزاد یک محقق ارشد و مهندس اصلی در آزمایشگاه پیشرانش ناسا است؛ جایی که او آرایه های آشکارساز پیشرفته، سیستم ها و گروه علم نانو را رهبری می نماید.

افتخارات و جوایز شعله نیکزاد

مدال رهبری برجسته ناسا

همکاری با مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک IEEE

جایزه وویجر در خصوص رهبری و به رسمیت شناختن جوامع حرفه ای

همکاری با آموزشگاه ملی مخترعان

همکاری با اسپای

همکاری با مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک در بخش زنان در مهندسی (WIE) به عنوان فرد پیشگام در مهندسی برق

جایزه تیم بخش رصد آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا

جایزه لو آلن

جوایز افتخاری ناسا (جایزه دستاورد های گروهی)

جایزه فعالیت فضایی ناسا 2002

جایزه فعالیت فضایی ناسا، 2012

جایزه Leadership Mariner ناسا

جایزه تیم بخش رصدی ناسا

جایزه دستاورد فنی برجسته NOVA

رهبری انجمن نقشه برداری مغز و درمان

دانشمند پژوهشی ارشد آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا

جایزه تیم افتخاری فناوری و کاربردی

منبع: فرادید

به "دانشمند ایرانی ناسا؛ برنده جایزه انجمن نجوم آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمند ایرانی ناسا؛ برنده جایزه انجمن نجوم آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید