کشف بزرگترین دنباله دار تاریخ!

به گزارش وبلاگ تور چین، در یک مطالعه نو، ستاره شناسان از تلسکوپ فضایی هابل استفاده کردند تا تأیید کنند که دنباله دار غول پیکر C/2014 UN271 (برناردینلی-برنشتاین) بزرگترین دنباله دار کشف شده تا به امروز است. اندازه آن 50 برابر بزرگتر از دنباله دار های شناخته شده است و تقریباً 140 کیلومتر (حدود 85 مایل) عرض دارد.

کشف بزرگترین دنباله دار تاریخ!

به گزارش وبلاگ تور چین، بزرگترین دنباله دار کشف شده بیش از 1 میلیون سال است که به سمت خورشید حرکت می کند و به علت بزرگی بیش از حد خود، به اجرام مرموز که یکی از بزرگترین ساختار های منظومه شمسی را تشکیل می دهند، نور می تاباند. این اندازه بسیار بزرگ - یا بهتر است بگوییم عجیب و غریب بودن ظاهر آن - ممکن است بیش از هر چیز دیگری به دانش ما درباره دنباله دار ها بیفزاید.

دانشمندان می گویند، دنباله دار C/2014 UN271 از ابر اورت می آید که یک پراکندگی کروی و غول پیکر از اجرام یخی که برای احاطه کردن خورشید در عمیق ترین و دورترین بخش های منظومه شمسی (در واقع تصور می شود که حداقل یک چهارم آن امتداد دارند)، در راستا نزدیکترین منظومه ستاره ای بعدی، یعنی آلفا قنطورس، است. این ابر اگرچه از نظر تئوری بسیار بزرگ به نظر می رسد، اما در واقع انقدر از ما دور است که تشخیص آن را برای ما بسیار سخت می کند. اساسا این ابر یک راز فرضی غول پیکر است، حتی اگر اخترشناسان آن را یکی از بزرگترین سازه های منظومه شمسی بدانند.

هر چند وقت یک بار، چیزی از این توده مرموز بیرون می آید که به طور گرانشی از دورافتادگی منطقه ها دورافتاده کیهانی به سمت خورشید جذب می شود. دنباله دار C/2014 UN271 یکی از این اشیاء است و می تواند در خصوص وجود توده های منجمد بکر که ابر اورت را تشکیل می دهند، چیز های زیادی به ما بگوید. گمان می رود که این ها در اوایل منظومه شمسی داخلی و قبل از اینکه از طریق اثرات گرانشی سیارات غول پیکری مانند مشتری و زحل به بیرونی ترین حاشیه های آن پرتاب شوند، شکل گرفته باشند.

به گزارش وبلاگ تور چین، دیوید جویت، ستاره شناس دانشگاه UCLA، می گوید: این دنباله دار به معنای واقعی کلمه نوک کوه یخ برای هزاران دنباله داری است که در نقاط دورتر منظومه شمسی بسیار کم نور هستند. ما همیشه گمان می کردیم که این دنباله دار باید بزرگ باشند، زیرا با وجود فاصله بسیار زیاد خود با ما، بسیار درخشان هستند. اکنون تأیید می کنیم که این دنباله دار بزرگ است. در تحلیل تازه، جویت و همکارانش به رهبری نویسنده اول Man-To Hui از دانشگاه علم و فناوری ماکائو، اندازه C/2014 UN271 را با بالاترین وضوح محاسبه کردند. آن ها بر اساس تخمین های قبلی با استفاده از مشاهدات هابل و مدل سازی هسته را از کمای دنباله دار که در واقع همان دم بلند یخ که در پی دنباله دار به گاز تبدیل می شود، جدا کردند.

این تیم در مقاله تازه خود می نویسد: ما تایید می کنیم که C/2014 UN271 بزرگترین دنباله داری است که تا به امروز کشف شده است. کشف C/2014 UN271 سال گذشته، پس از آن که در مجموعه ای از داده های رصدی که از طریق Dark Energy Survey بین سال های 2014 تا 2018 جمع آوری شده بود، صورت گرفت. با این حال، رصد اجمالی اولیه، طول باورنکردنی سفر دنباله دار را در بر نمی گرفت. این جرم یک مدار بیضوی تقریباً 3 میلیون ساله به دور خورشید را دنبال می کند که شکل آن به این معنی است که بیش از 1 میلیون سال است که به آرامی به خورشید نزدیک می شده است.

این دنباله دار غول پیکر قرار است در سال 2031 به نزدیکترین نزدیکی خود به خورشید، یعنی نقطه معروف به حضیض برسد. در این نقطه، برناردینلی-برنشتاین، قبل از اینکه در راستا بیضی شکل خود به سمت خارج قوس بردارد، هنوز در حدود 1 میلیارد مایل از خورشید فاصله خواهد داشت. این بدان معناست که ما تقریباً یک دهه فرصت های رصدی عالی را در اختیار خواهیم داشت، تا با نزدیک تر شدن دنباله دار، قبل از اینکه یک بار دیگر بی صدا در تاریکی فرو برود، به مطالعه آن بپردازیم. رصد دنباله دار C/2014 UN271 و نمونه های مشابه آن، می تواند بینشی قابل توجه در خصوص کیهان و راز های آن به ما بدهد. جزئیات این یافته ها در نشریه معتبر The Astrophysical Journal Letters گزارش شده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-وبلاگ تور چین

منبع: فرارو

به "کشف بزرگترین دنباله دار تاریخ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگترین دنباله دار تاریخ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید