قیمت سازی در بازار مسکن تمام می گردد؟

به گزارش وبلاگ تور چین، دولت در کنار اقداماتی مثل افزایش فراوری مسکن و دو برابر کردن مبلغ وام اجاره، میخواهد جلوی قیمت سازی به وسیله بعضی بنگاه ها و سامانه های اینترنتی آگهی مسکن را بگیرد.

قیمت سازی در بازار مسکن تمام می گردد؟

به گزارش ایسنا، سال هاست که درخصوص عملکرد بعضی مشاوران املاک که به گرانی مسکن دامن می زنند و هم چنین سایت ها و پلتفرم های فعال در بازار مسکن بحث و گفتگو می گردد. یکی از چالش هایی که در این حوزه وجود دارد قیمت گذاری های بعضا بدون قاعده است. به طوری که در مواردی دیده می گردد قیمت یک آپارتمان به مراتب بیش از نرخ متعارف منطقه در سامانه های فروش مسکن عرضه می گردد.

به تازگی سیدابراهیم رییسی ـ رییس جمهور بر لزوم نظارت بر عملکرد سکوهای ارتباطی به منظور جلوگیری از سوداگری و قیمت سازی در بازار مسکن و اجاره بها تاکید نموده است.

در سال های گذشته نشست هایی بین فعالان سایت های اینترنتی فروش مسکن، مشاوران املاک و دستگاه های نظارتی برگزار گردید اما به نظر می رسد نتایج قابل توجهی که بتواند بازار مسکن را از خطر آسیب های فضای سایبری مصون نگه دارد به دست نیامد. تنها در مواردی به عدم درج قیمت در آگهی های فروش مسکن بسنده شد که ثمره چندانی هم نداشت.

بخش قابل توجهی از آگهی های فروش مسکن در سایت های اینترنتی به وسیله مشاوران املاک درج می گردد. با توجه به اشراف واسطه های ملکی بر آخرین شرایط بازار مسکن و قیمت های هر منطقه این انتظار وجود دارد که مشاوران املاک به عنوان دلالت کننده و حلقه واسط بین خریدار و فروشنده در جهت کنترل و آرامش این بازار قدم بردارند.

دولت از اوایل ماه جاری برخورد با مشاوران املاک فاقد مجوز و کسانی که مرتکب تخلف می شوند را شروع نموده است. در حال حاضر برخوردهای تعزیراتی در شهرهای تهران، پردیس و پرند در حال اجرا است.

البته مسئولان اتحادیه املاک، نقش مشاوران را در نوسانات بازار مسکن بی تاثیر می دانند. در این خصوص داود بیگی نژاد ـ نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک به ایسنا گفت: اگر فردی از اعضای صنف مشاوران املاک مرتکب تخلفی گردد و شخصی از او به اتحادیه شکایت کند، اتحادیه به موضوع رسیدگی می نماید. اگر تخلفات تکرار گردد تنبیهات نیز متناسب با آن افزایش می یابد. البته ما تابع قانون نظام صنفی هستیم و متخلفین بر همین اساس تنبیه می شوند. ما حتی به خاطر حمایت از مشاوران املاکی که عملکرد خوبی دارند و مردم از آنها راضی هستند خواستار این هستیم که تنبیهات افراد متخلف افزایش یابد.

از اوایل ماه جاری، بازار مسکن تحت تاثیر مولفه های مالی دچار رکود و کاهش قیمت شده؛ به طوری که نرخ های پیشنهادی در تهران بعضا تا 25 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر دولت اقدامات ویژه ای را برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها در دستور کار دارد.

از جمله این اقدامات می توان به افزایش عرضه به وسیله طرح نهضت ملی مسکن، مالیات خانه های خالی که قرار است از 15 شهریور اجرایی گردد، امکان ارایه کد رهگیری رایگان برای موجران و مستاجران، افزایش وام ودیعه مسکن تا 200 میلیون تومان و برخورد با بنگاه های فاقد مجوز و ساماندهی سایت های عرضه مسکن اشاره نمود.

منبع: فرارو

به "قیمت سازی در بازار مسکن تمام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت سازی در بازار مسکن تمام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید