آیا قرارگیری گوشی در نور آفتاب خطرناک است؟

به گزارش وبلاگ تور چین، در یک روز آفتابی توصیه می گردد از کلاه، ضد آفتاب و عینک آفتابی بهره ببرید. اما نور آفتاب به غیر از پوست، می تواند به گوشی شما هم آسیب برساند. اما سوال اصلی این است که اگر گوشی را زیر نور آفتاب رها کنید، تا چه حد به آن آسیب می رسد و آیا این آسیب دائمی خواهد بود؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

آیا قرارگیری گوشی در نور آفتاب خطرناک است؟

گوشی شما برای دفع گرما طراحی شده، نه دریافت آن

بدنه گوشی های هوشمند از مواد مختلفی تشکیل شده اند اما در بین مواد استفاده شده، شیشه و فلز از رایج ترین ها هستند. البته این مواد عمدتا در بین گوشی های گران قیمت دیده می شود که از بدنه شیشه ای و فریم فلزی بهره می برند. بیشتر گوشی های مالی دارای بدنه و فریم پلاستیکی هستند.

فلز یک رسانای گرمایی عالی است و زمانی که گوشی به علت فعالیت زیاد گرم می شود، فلز می تواند به خوبی این گرمای فراوری شده را به بیرون منتقل کند. بدنه های فلزی به زبان ساده مانند هیت سینک عمل می نمایند و برای انتقال گرمای داخلی به بیرون، عملکرد خیلی خوبی دارند. در همین زمینه می توانیم به هیت سینک استفاده شده برای پردازنده و پردازنده گرافیکی کامپیوتر اشاره کنیم که دقیقا همین کار را انجام می دهند. بنابراین زمانی که صرفا محیط داخلی گوشی گرم شده، همه چیز طبق برنامه پیش می رود.

اما گرمای ناشی از منابع خارجی، مانند نور خورشید، شرایط را تغییر می دهد. گرم شدن بیش از حد بدنه، بر توانایی گوشی برای خنک کردن موثر خود تاثیر می گذارد و عملا به جای اینکه بدنه گوشی گرمای داخلی را به بیرون منتقل کند، گرمای بیرونی به داخل منتقل می شود. بعلاوه باید خاطرنشان کنیم که نمایشگر استفاده شده برای گوشی هم ضخامت بسیار کمی دارد و در نتیجه اگر گوشی از سمت نمایشگر به سمت نور آفتاب باشد، این گرما با سرعت زیادی به قطعات داخلی راه پیدا می نماید.

اگرچه در این مثال عمدتا به فریم فلزی گوشی پرداختیم، اما در کل همین موضوع برای فریم و بدنه پلاستیکی هم صدق می نماید. بنابراین فارغ از جنس بدنه گوشی، این دستگاه هیچوقت نباید در معرض گرمای خیلی زیادی قرار بگیرد.

گرمای زیاد دوام باتری را کاهش می دهد

گوشی مانند دیگر قطعات الکترونیکی، در دمای مناسب برترین عملکرد را ارائه می دهد. تقریبا در تمام منابع می توانید ببینید که دمای مناسب برای فعالیت گوشی، بین 0 تا 35 درجه سانتی گراد است. هم اپل و هم سامسونگ این محدوده دما را به عنوان محدوده دمایی مناسب برای استفاده از گوشی عنوان نموده اند.

علت اصلی پیشنهاد دادن این محدوده دمایی به موضوع دوام باتری برمی شود. به طور کلی هرچقدر باتری گرمتر باشد، برای تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریسیته با فشار بیشتری روبرو می شود. همین روند منجر به کاهش سلامت باتری و پایین آمدن دوام آن می شود. خود گوشی از مکانیسم هایی برای محافظت از گرم شدن بیش از حد باتری حین شارژ شدن بهره می برد اما وقتی که گوشی در معرض نور آفتاب برای مدت طولانی قرار می گیرد، این مکانیسم ها هم دیگر نمی توانند معجزه نمایند.

خوشبختانه، بیشتر گوشی ها زمانی که به شدت داغ می شوند، پیغام هشدار در خصوص این موضوع نمایش می دهند. معمولا در صورت عبور دما از حد 37 درجه این پیغام به نمایش در می آید.

داغ شدن باتری خطرناک است

زمانی که گوشی را زیر نور آفتاب رها می کنید، ممکن است اتفاقات بدتری نسبت به کاهش عمر باتری رخ دهد. همانطور که گفتیم باتری حساس ترین قطعه گوشی نسبت به گرما است و در نتیجه یک باتری داغ می تواند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کند.

در کنار احتمال کاهش عمر باتری، باید به مواردی مانند تورم باتری و خرابی کامل آن هم اشاره کنیم. زمانی که گوشی نمی تواند گرمای دریافتی را به خوبی دفع کند، بخش بزرگی از این گرما به باتری راه پیدا می نماید. باتری ها یون ها را به وسیله یک ماده الکترولیت حرکت می دهند و این ماده به مرور زمان تجزیه می شود و در عین حال گازی فراوری می نماید که می تواند منجر به تورم باتری شود. به طور کلی باتری موجود در گوشی های هوشمند دوام کمی دارند و به مرور زمان دچار استهلاک می شوند اما این فرایند به آهستگی رخ می دهد و البته خطر خاصی هم ایجاد نمی نمایند.

اما دمای بالای نور آفتاب می تواند فرایند استهلاک باتری گوشی را سریع تر کند که در نتیجه با تجمع سریع تر گاز ها روبرو خواهید شد. یک باتری که به طور قابل توجهی متورم شده، بسیار مستعد احتراق است. البته طبیعتا احتمال اینکه باتری قبل از احتراق به طور کامل خراب شود، بیشتر است اما در هر صورت نمی توانیم این احتمال را در نظر نگیریم.

با سرعت زیاد گوشی را خنک نکنید

اگر گوشی اندرویدی یا آیفون شما به شدت داغ شده، احتمالا وسوسه می شوید آن را در یخچال یا فریزر قرار دهید تا با سرعت زیادی دمای گوشی پایین بیاید. اگرچه این کار در نگاه اول یک راه حل خیلی خوب برای کاهش دمای گوشی داغ به نظر می رسد، اما به طور کلی نباید در پی کاهش دمای سریع گوشی باشید.

همانطور که باتری گوشی های هوشمند علاقه چندانی به گرمای زیاد ندارند، با سرمای زیاد هم سازگار نیستند. دمای مناسب برای عملکرد دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی معمولا بین 0 تا 35 درجه سانتی گراد است. اما وقتی که بدنه گوشی به شدت داغ شده و آن را درون یخچال با دمای مثلا 4 درجه سانتی گراد قرار می دهید، اگرچه دمای یخچال در محدوده طبیعی دمای موردنیاز واقع شده است، اما همین کاهش سریع دمای بدنه به باتری و قطعات درون آن آسیب می رساند.

بنابراین اگر گوشی شما مدت زیادی زیر نور آفتاب مانده و به شدت داغ شده، بهتر است آن را خاموش کنید و در یک محیط خنک مانند محیط یک خانه که در آن کولر روشن است، قرار دهید. با این کار دمای بدنه به آهستگی پایین می آید و در این زمینه نباید عجله کنید.

به طور کلی اگر گوشی مثلا چند دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرد، طبیعتا برای آن مشکل خاصی ایجاد نمی شود. اما در این میان طبیعتا باید مراقب باشید که گوشی زمان زیادی زیر نور آفتاب قرار نگیرد. گرما برای لوازم الکترونیکی و گوشی های هوشمند اصلا خوب نیست و اگر نمی خواهید در آینده با مشکلاتی مانند خراب شدن باتری یا کاهش دوام آن روبرو شوید، این توصیه را در نظر داشته باشید.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ

به "آیا قرارگیری گوشی در نور آفتاب خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قرارگیری گوشی در نور آفتاب خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید