راهنمای کامل تغییر DNS برای افزایش سرعت در گوشی، کامپیوتر و پلی استیشن 5

به گزارش وبلاگ تور چین، DNS چیست و آیا تغییر DNS موجب افزایش سرعت می شود؟ چطور می توان اصلا این پارامتر را در کامپیوتر و لپتاپ تغییر داد؟ در این مقاله قرار است به طور مفصل در این رابطه صحبت کنیم.

راهنمای کامل تغییر DNS برای افزایش سرعت در گوشی، کامپیوتر و پلی استیشن 5

در طول دو دهه گذشته، پیشرفت های حوزه فناوری اطلاعات به طور چشمگیری سرعت اینترنت را بهبود بخشیده است. اتصالات و شبکه های فیبر نوری موجب شده تا سرعت اینترنت بسیار سریع شود و بر همین اساس، می توان محتواهای مختلف را خیلی سریع از اینترنت دریافت کرده یا در حد چند دقیقه محتواهای خاصی را روی بستر شبکه بارگذاری کرد. با این حال، چنین مسئله ای به این معنا نیست که جایی برای بهبود وجود ندارد. تغییر DNS اغلب به عنوان یکی از ساده ترین راهکار ها برای بهینه سازی سرعت اینترنت شما ذکر شده است. بنابراین، بیایید نگاهی به نحوه کار DNS و نحوه تغییر تنظیمات DNS خود داشته باشیم.

DNS چیست؟

هنگامی که URL یک وب سایت را در مرورگر خود وارد می کنید، برای ارسال و دریافت داده ها باید به آدرس IP سایت ترجمه شود. سیستم نام دامنه (DNS) معادل دیجیتالی یک دفترچه تلفن است که یک شماره (آدرس IP) را برای یک نام معین (URL) ارائه می دهد.

برای مثال اگر Www.digikala.com را در مرورگر خود وارد کنید، سرور DNS، آن را به یک آدرس IP ترجمه می کند. با وجود بیش از یک میلیارد وب سایت در حال حاضر آنلاین، حفظ لیستی به این بزرگی عملی نیست، بنابراین سرور DNS شما یک حافظه پنهان را برای طیف وسیعی از وب سایت ها ذخیره می کند.

اگر سعی کنید به سایتی دسترسی پیدا کنید که قبلا ذخیره نشده، سرور DNS شما ورودی را از سرور دیگری درخواست می کند. پس سرور DNS پیش فرض شما به احتمال زیاد از طریق ISP شما ارائه می شود و تضمین نمی شود که بهترین سرور باشد.

موقعیت مکانی شما چگونه بر سرعت DNS تاثیر می گذارد؟

زیرساخت پشتیبانی از اینترنت، مجموعه ای از کابل های مسی و نوری است که سرورهای سراسر جهان را به هم متصل می کند. داده ها از طریق این کابل ها به شکل امواج الکترومغناطیسی با سرعت محدود به سرعت نور منتقل می شوند. در حالی که ما نمی توانیم کاری برای افزایش این سرعت انجام دهیم، می توانیم مسافتی که این امواج باید طی کنند را کاهش دهیم.

اگر یک سرور DNS دور از شما قرار داشته باشد، سرعت مرور شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. با این حال، اینترنت پیچیده تر از محاسبات ساده فاصله است. Google Public DNS یکی از محبوب ترین جایگزین های سرور DNS است و از دو آدرس IP (8.8.8.8 و 8.8.4.4) استفاده می کند.

این آدرس ها به عنوان آدرس های anycast شناخته می شوند و چندین سرور در سراسر جهان به درخواست های این آدرس ها پاسخ می دهند. سرورهایی که به درخواست ها پاسخ می دهند در طول روز بسته به شرایط شبکه و ترافیک فرق دارد. با وجود بازگرداندن درخواست های شما از سرورهای سراسر جهان، به طور مداوم به عنوان یکی از سریع ترین سرورهای DNS رتبه بندی می شود.

آنها با کار با شبکه های تحویل محتوا (CDN) برای پیوست کردن داده های مکان به درخواست های DNS به این مهم دست یافته اند. در بیشتر موارد، اگر از سرور DNS کانادایی استفاده می کنید، CDN ها فرض می کنند که شما در کانادا هستید. این بر سرعت بارگذاری تأثیر می گذارد و محتوایی که مشاهده می کنید برای مخاطبان کانادایی بهینه می شود. CDNها برای عملکرد اینترنت ضروری هستند.

Google و OpenDNS آدرس IP شما را به درخواست های DNS متصل می کنند. به زبان ساده تر، داده ها از یک سرور محلی برای شما بارگیری می شود و سرعت کلی اینترنت شما را بهبود می بخشد.

آیا تغییر DNS باعث افزایش سرعت می شود؟

هنگام برنامه ریزی سفر با Google Maps، چندین گزینه مختلف برای سفر به شما ارائه می شود. برخی از مسیرها حتی اگر مسافت بیشتری را طی کنند، زمان کمتری خواهند برد. این مسئله می تواند به دلیل عوامل زیادی مانند ترافیک، تغییرات حمل و نقل و سرعت میانه باشد.

هنگام انتخاب یک سرور DNS برای افزایش سرعت اینترنت، با طیفی از عوامل مشابه روبرو خواهید شد. انتخاب سودمندترین مسیر به بهینه سازی مسیر معروف است. برخی از سرورهای DNS، مانند سرورهای ارائه شده از طریق ISPها، ترافیک سنگینی را تجربه می کنند، به خصوص در زمان اوج مصرف.

برخی از سرورها سوابق قدیمی دارند یا داده های شما را هدایت نمی کنند. تعامل پیچیده بین سرورها و اتصالات، بهینه سازی مسیر را برای بهبود سرعت اینترنت شما ضروری می کند. سرور DNS شرکت ISP شما ممکن است نزدیک باشد. با این حال، بعید به نظر می رسد که رویکرد یک میزان آن، بهترین عملکرد را به شما ارائه دهد.

اینجاست که ابزاری مانند Namebench گوگل به کارتان می آید. این یک تست سرعت رایگان را ارائه می دهد تا به شما کمک کند سریع ترین DNS را برای بهینه سازی سرعت اینترنت خود پیدا کنید. Namebench اتصال شما را تجزیه و تحلیل کرده و بهترین سرورهای DNS را که به صراحت برای شما طراحی شده اند را توصیه می کند. علاوه بر این، DNS فقط سرعت را معین نمی کند. شما می توانید یک ارائه دهنده DNS خاص را برای بهبود ایمنی و امنیت آنلاین خود انتخاب کنید.

ارائه دهندگان DNS جایگزین

در حالی که ISP شما به احتمال زیاد سرور DNS خود را دارد، احتمالا سریعترین گزینه موجود نیست. در عوض، شما می خواهید تنظیمات DNS سیستم عامل خود را تغییر دهید. چندین ارائه دهنده DNS جایگزین، از جمله Google DNS، OpenDNS، Cloudflare DNS و Quad9 وجود دارد. ما Google DNS و Cloudflare DNS را با هم مقایسه کرده ایم تا ببینیم کدام ارائه دهنده سریع ترین نتایج را ارائه می دهد، اما تغییر سرعت و امنیت را از DNS پیش فرض خود به هر یک از این ارائه دهندگان جایگزین تجربه خواهید کرد.

من آدرس های DNS را برای هر گزینه در زیر لیست کرده ام تا بتوانید آنها را در هر سیستم عاملی که استفاده می کنید وارد کنید.

آدرس های DNS پروتکل IPv4آدرس های DNS پروتکل IPv6
 • Google DNS: 8.8.8.8, 8.8.4.4
 • Cloudflare IPv4: 1.1.1.1, 1.0.0.1
 • OpenDNS: 208.67.222.222, 208.67.220.220
 • Quad9: 9.9.9.9, 149.112.112.112
 • Google DNS: 2001:4860:4860::8888, 2001:4860:4860::8844
 • Cloudflare IPv6: 2606:4700:4700::1111, 2606:4700:4700::1001
 • OpenDNS: 2620:119:35::35, 2620:119:53::53
 • Quad9: 2620:fe::fe, 2620:fe::9

نحوه تغییر تنظیمات DNS در ویندوز 10 و ویندوز 11

برای تغییر DNS در ویندوز 10 باید مراحل زیر را انجام دهید:

1. دکمه های Win + X را روی کیبورد فشار داده تا منوی Power User باز شود. سپس Network Connections را انتخاب کنید.

2. در بخش Advanced network settings، مورد Change adapter options را انتخاب کنید.

3. در پنجره نو، دستگاه های شبکه موجود به نمایش کشیده می شوند. روی دستگاه متصل به اینترنت راست کلیک کرده و سپس Properties را انتخاب کنید.

برای تغییر DNS در ویندوز 11 باید مراحل زیر را انجام دهید:

1. دکمه های Win + X را روی کیبورد فشار داده تا منوی Power User باز شود. سپس Network Connections را انتخاب کنید.

2. به مسیر Advanced network settings > More network adapter options بروید.

3. در پنجره نو، دستگاه های شبکه موجود به نمایش کشیده می شوند. روی دستگاه متصل به اینترنت راست کلیک کرده و سپس Properties را انتخاب کنید.

از این مرحله به بعد، فرایند تغییر تنظیمات DNS برای هر دو نسخه ویندوز یکسان است:

1. پروتکل اینترنت نسخه 4 (TCP/IPv4) را انتخاب و روی Properties کلیک کنید. سپس به گزینه Use the following DNS server addresses بروید. حالا، بسته به ارائه دهنده DNS که می خواهید استفاده کنید، یکی از آدرس های IP را از قسمت بالا وارد کنید. پس از وارد کردن، روی OK کلیک کنید تا این تنظیمات ذخیره شوند.

2. شما به منوی Properties بازگردانده خواهید شد. از اینجا، پروتکل اینترنت نسخه 6 (TCP / IPv6) را انتخاب کنید و روی Properties کلیک کنید. این فرایند را برای سرورهای DNS IPv6 تکرار کنید. برای ذخیره تنظیمات DNS IPv6 روی OK کلیک کنید.

سپس می توانید تمام پنجره های تنظیمات را ببندید و به وب گردی مشغول شوید. هنگامی که این تنظیمات را تایید می کنید، شروع به استفاده از سرورهای DNS نو خود خواهید کرد.

نحوه تغییر تنظیمات DNS در سیستم عامل مک (macOS)

برای تغییر تنظیمات DNS در یک دستگاه مک باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. بخش System Preferences را باز کنید.

2. از اینجا، به مسیر Network > Advanced بروید.

3. در این صفحه، به سربرگ DNS بروید.

4. برخلاف ویندوز، شما به آسانی می توانید با دکمه های + و - در بخش پایین و سمت چپ پنجره، سرورهای DNS را اضافه یا حذف کنید. به محض این که روی آیکون + کلیک کردید، شما می توانید آدرس های IP مورد نظرتان را وارد کنید.

شبیه به سیستم عامل ویندوز، به محض تایید تنظیمات، شما می توانید با DNS تنظیم شده به وب گردی بپردازید.

نحوه تغییر تنظیمات DNS در سیستم عامل کروم (ChromeOS)

میلیون ها کاربر در سراسر جهان در حال استفاده از سیستم عامل کروم روی کروم بوک هستند. تغییر تنظیمات DNS در ChromeOS کار به نسبت ساده ای است.

1. به مسیر Settings > Security and Privacy بروید.

2. تنظیمات Use Secure DNS را پیدا کرده و دکمه مربوط به آن را روشن کنید.

3. حالا، گزینه With را انتخاب کرده و سپس از منوی کشویی، DNS مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تنظیمات نو DNS شما حالا روی هر شبکه ای که کروم بوک به آن متصل شده کار می کند.

نحوه تغییر تنظیمات DNS در گوشی آیفون

اگر می خواهید DNS را روی آیفون تغییر دهید، مراحل زیر را انجام دهید:

1. ابتدا به مسیر Settings > Wi-Fi بروید.

2. روی نماد i در کنار شبکه متصل خود ضربه بزنید. با این کار یک صفحه تنظیمات برای شبکه ای که می خواهید تنظیم کنید باز می شود. صفحه را اسکرول کنید تا به هدر DNS برسید.

3. روی گزینه Configure DNS ضربه بزنید. به طور پیش فرض، روی Automatic تنظیم می شود. برای فعال کردن گزینه های بیشتر، باید Manual را انتخاب کنید. فیلد افزودن سرور در زیر سرور DNS ظاهر می شود.

4. روی دکمه مورد نظر کلیک کرده و سپس آدرس IP مورد نظر خود را وارد کنید.

به محض اتمام، روی Save در سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.

نحوه تغییر تنظیمات DNS در گوشی اندروید

مراحل تغییر DNS در گوشی اندروید بسته به دستگاه شما فرق دارد. با این حال، برای اندروید 9.0 و بالاتر باید مراحل زیر را انجام دهید:

1. به مسیر Settings > Network and Internet بروید.

2. برای توسعه تنظیمات پیشرفته، روی فلش ضربه بزنید. به طور پیش فرض، قسمت Private DNS روی Automatic تنظیم می شود. با انتخاب آن گزینه، یک پنجره ورودی باز می شود.

3. روی Private DNS provider hostname ضربه بزنید. در اینجا، شما احتیاج دارید تا نام سرور DNS را به جای آدرس IP وارد کنید. برای مثال:

 • Google DNS: google.com
 • Cloudflare: cloudflare-dns.com
 • OpenDNS: opendns.com
 • Quad9: quad9.net

نحوه تغییر تنظیمات DNS در کنسول پلی استیشن 5 (PS5)

برای تغییر تنظیمات کنسول PS5 خود مراحل زیر را انجام دهید:

1. به صفحه Settings بروید.

2. در این صفحه، وارد Network شوید.

3. در صفحه network، از نوار ابزار سمت چپ، Settings را انتخاب کنید.

4. حالا در سمت راست، Set Up Internet Connection را انتخاب کنید. با لیستی از اسامی شبکه ها روبه رو می شوید.

5. شبکه ای که کنسول به آن متصل شده را انتخاب کرده و سپس روی آن دکمه استارت را بزنید.

6. از منوی ظاهر شده، Advanced Settings را انتخاب کنید. وارد صفحه نوی می شوید که باید DNS را تنظیم کنید.

7. بخش DNS Settings را انتخاب کرده و آن را از حالت اتوماتیک به Manual تغییر دهید. به محض انجام این کار، دو فیلد تحت عنوان Primary DNS و Secondary DNS ظاهر می شود. به عنوان مثال ما قصد داریم آدرس های DNS گوگل را وارد کنیم.

8. فیلد Primary DNS را انتخاب و سپس 8.8.4.4. را وارد کنید.

9. فیلد Secondary DNS را انتخاب و سپس 8.8.8.8. را وارد کنید.

10. روی Ok در بخش راست ضربه بزنید.

11. باید چند لحظه صبر کنید تا مجدد اتصال با روتر برقرار شود. در صورت رویت عبارت Connected جلوی نام شبکه، یعنی شما با موفقیت DNS کنسول پلی استیشن 5 را تغییر داده اید.

سرورهای عمومی DNS برای بازی در پلی استیشن 5

اگر هیچ آدرس DNS برای تنظیم برای PS5 خود نمی دانید، می توانید از سرورهای DNS عمومی رایگان استفاده کنید. در زیر می توانید جدولی را ببینید که حاوی برخی از سرورهای عمومی DNS محبوب است:

شرکت تامین کنندهPrimary DNSSecondary DNS
Google8.8.8.88.8.4.4
Cloudflare1.1.1.11.0.0.1
Quad99.9.9.9149.112.112.112
OpenDNS208.67.220.220208.67.222.222
Verisign64.6.64.664.6.65.6

سرعت و ثبات بیشتر در اینترنت با همین یک ترفند ساده!

در حالی که هیچ ترفند خارق العاده ای برای بهبود سرعت اینترنت وجود ندارد، شما می توانید از همین ترفندهای ذکر شده استفاده کنید تا سرعت کلی اینترنت شما را افزایش دهند. بنابراین، سرور DNS خاصی که انتخاب می کنید نقش مهمی در این فرایند ایفا خواهد کرد.

همچنین در نظر بگیرید که به هر DNS ناشناخته نباید متصل شد؛ چرا که امنیت و حریم خصوصی دستگاه های متصل به DNS ناشناخته به خطر می افتد. بنابراین، قبل از تغییر این پارامتر حتما ابعاد و زوایا آدرس ها را بهتر است متوجه شوید.

منبع: وبلاگ تور چین مگ

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای کامل تغییر DNS برای افزایش سرعت در گوشی، کامپیوتر و پلی استیشن 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل تغییر DNS برای افزایش سرعت در گوشی، کامپیوتر و پلی استیشن 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید