آقای علیرضا قربانی، چه کرده اید! نازِ نفست، حنجره ات گرم

به گزارش وبلاگ تور چین، خبرنگاران: بیش از 20 سال از فعالیت رسمی علیرضا قربانی در عرصه موسیقی کشور می گذرد. او دو دهه تقریبا پرکاری را از سرگذرانده؛ در دهه 80، هشت آلبوم و در دهه 90، 10 آلبوم مستقل منتشر کرده است. به واسطه تجربه های جدیدی که در دیگر آثار قربانی دیده می شود، می توان او را یک خواننده ریسک پذیر دانست.

آقای علیرضا قربانی، چه کرده اید! نازِ نفست، حنجره ات گرم

آلبوم حریق خزان این خواننده، با آهنگ سازی مهیار علیزاده که بیشتر با تکیه بر اشعار شاعران معاصر مانند هوشنگ ابتهاج، فریدون مشیری و سهراب سپهری، در سال 91 منتشر شد و به سرعت در فهرست پرفروش ترین آلبوم های موسیقی سال قرار گرفت، می تواند شاهدی بر این ادعا باشد.

اولین آلبوم مشترک علیرضا قربانی و حسام ناصری ماحصل پروژه با من بخوان است که انتشار تک آهنگ های آن از اسفند 1397 آغاز شد. علیرضا قربانی در پروژه با من بخوان نیز، در پی یک راه نو است.

حسام ناصری آهنگ ساز این پروژه گفته است: او می خواست در عین توجه به وجوه هنری موسیقی ایرانی، فضایی متفاوت، اما قابل دفاعی را هم تجربه کند که برای همه ما موضوعی مهم بود. به هر حال او هنرمندی است که از گذشته های دور، به ارائه درست از موسیقی الکترونیک توجه زیادی داشت و مترصد این فرصت بود که بتواند در وقت لازم تجربه هایی را در این حوزه داشته باشد.

با من بخوان یک تجربه تازه است

آلبوم با من بخوان شامل آهنگ های گذشته پروژه با من بخوان است که طی یک سال و نیم گذشته منتشر شده بودند و پنج آهنگ جدید است. در این آلبوم هم مانند اجرا ها و آثار گذشته پروژه با من بخوان مخاطب تلفیق آواز ایرانی و موسیقی الکترونیک در تنظیم ها هستیم. اما آهنگ های جدید این مجموعه تا حدودی نزدیک به آثار ارکسترالی شده است که قبلاً از علیرضا قربانی بیشتر شنیده بودیم. در این مجموعه جمعی از نوازندگان سرشناس کشور حضور دارند و میکس و مسترینگ آثار توسط آرش پاکزاد اجرا شده است.

موسیقی سنتی و موسیقی الکترونیک؛ یکی سازش کمانچه و عود و سه تار است و دیگری ساز های الکترونیک. یکی را متعلق به شرق می دانیم و دیگری را به غرب. گره زدن این دو به هم کار سختی است و تلفیق و تنظیم آن ها به شکلی که مخاطب را پس نزند، کار سخت تری است. علیرضا قربانی می خواهد با قطعه های این پروژه، حرف های تازه را به اشتراک بگذارد.

البته این تجربه های نو که از آن حرف می زنیم منحصر به این ها نیست؛ او در این پروژه قطعه ا... مزار را که یک قطعه فولکلور خراسانی است با یک تنظیم جدید خوانده است و قطعه از خون جوانان عارف قزوینی را بازخوانی کرده است. این قطعه که به نظر می رسد محبوب خواننده های کلاسیک دوران ماست و مشهورترین اجرای آن به استاد محمدرضا شجریان و گروه شیدا برمی گردد، و پیشتر توسط سالار عقیلی هم بازخوانی شده است.

میدانی تو با شهر ابوسعید ابوالخیر، عاشقانه نیست با شعر اهورا ایمان، دلم گرفته با شعر مریم مروج، آمد خزان با شعر مولانا، الله مزار با شعر محمد ابراهیم جعفری، بوی گیسو با شعر واقف لاهوری، روزگار غریب با شعر احمد شاملو و حمید خلف بیگی، پل با شعر احمد امیر خلیلی، باغ اهورایی با شعر حسین منزوی و از خون جوانان با شعر و آهنگ عارف قزوینی قطعاتی هستند که در آلبوم با من بخوان گنجانده شده اند.

منابع: روزنامه خراسان، همشهری آنلاین

منبع: برترین ها

به "آقای علیرضا قربانی، چه کرده اید! نازِ نفست، حنجره ات گرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای علیرضا قربانی، چه کرده اید! نازِ نفست، حنجره ات گرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید