آشنایی با انواع سرگیجه و دلایل آن؛ راهنمای درمان

به گزارش وبلاگ تور چین، سرگیجه از جمله حالت های آزاردهنده است که می تواند زندگی فرد را مختل کند. همه ما در طول زندگی خود ممکن است بارها این حالت را تجربه کنیم و احتمالا این مورد برای شما هم آشنا است که احساس کنید همه چیز به دور سرتان می چرخد. بعضی افراد به صورت موقتی این مشکل را تجربه می نماید، در بعضی موارد سرگیجه مدت زمان طولانی تری اتفاق می افتد و زندگی روزمره فرد را با اختلال روبرو می نماید. در ادامه قصد داریم درباره انواع سرگیجه و دلایل آن صحبت کنیم؛ بعلاوه روش های درمان آن را نیز آنالیز خواهیم کرد.

آشنایی با انواع سرگیجه و دلایل آن؛ راهنمای درمان

سرگیجه چیست؟

به چرخش دورانی که در سر ایجاد می گردد، سرگیجه می گویند. به عبارت بهتر می توان سرگیجه را این طور توصیف کنیم که انگار تعادل نداریم و اتاق دور سر ما می چرخد. حتی در برخی موارد فردی که این حالت به او دست می دهد، احساس می نماید نمی تواند روی پا خود بایستد. البته سرگیجه به تنهایی یک بیماری نیست و نشانه ای از وجود بیماری محسوب می گردد. هر فردی در هر سن و سال ممکن است این حالت را تجربه کند و گاهی نشان دهنده مشکل جدی نیست. اگر این اتفاق بارها برای شما بیفتد و باعث اختلال در زندگی شما گردد، باید حتما در پی دلایل و درمان آن باشید و به پزشک نیز مراجعه کنید.

سرگیجه چه علائمی دارد؟

همانطور که گفتیم که این مشکل می تواند نشانه ای از یک بیماری به حساب بیاید و خود به تنهایی بیماری نیست. علائمی که افراد برای سرگیجه خود به پزشک شرح می دهند، اغلب اوقات فرق دارد. برخی از افرادی که سرگیجه دارند شکایت می نمایند که اجسام دور سر آن ها می چرخد و برخی دیگر احساس ضعف یا سبک شدن در سر دارند. اگر بخواهیم به صورت کلی علائم این حالت را ذکر کنیم، شامل موارد زیر می شوند:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • عدم تعادل
 • از دست دادن توان
 • گیجی
 • وزوز گوش
 • سردرد
 • احساس پری در گوش
 • حرکت غیرقابل کنترل چشم به سمت دیگر

به این نکته مهم توجه داشته باشید اگر فردی دچار سرگیجه ناگهانی بدون هیچ علت خاص، سرگیجه عصبی همراه با ضعف عضلات و عدم هماهنگی آن ها و سرگیجه همراه با ناشنوایی می گردد سریعا باید به دکتر مراجعه کند. زیرا این علائم هشدار دهنده هستند.

آشنایی با انواع سرگیجه

قبل از آنالیز دلایل این اختلال، بهتر است با انواع سرگیجه آشنا شوید. زمانی که شما به علت سرگیجه به پزشک مراجعه می نمایند، او برای آغاز درمان، ابتدا مشکل شما را از بین چهار نوع شایع گیجی آنالیز می نماید. این چهار نوع شامل موارد زیر می شوند:

 • سرگیجه : شما احساس کاذب حرکت اجسام یا سر خود را دارید.
 • عدم تعادل: احساس ناتوانی، بی ثباتی، عدم تعادل و تزلزل می کنید و بدن شما می لرزد.
 • پیش سنکوپ: چشمانتان سیاهی می رود و احساس می کنید به زودی از هوش خواهید رفت.
 • سبکی سر: احساس مبهمی دارید که فکر می کنید از محیط پیرامون خود جدا شده اید.

دلایل سرگیجه

حالا که با علاثم این مشکل آشنا شدیم، بهتر است آنالیز علت های آن برویم. سرگیجه در افراد می تواند به دلایل مختلف ایجاد گردد. با این حال چهار علت شایع برای بروز سرگیجه وجود دارد که عبارتند از:

سرگیجه موضعی حمله ای خوش خیم (BPPV)

این نوع شایع ترین علت سرگیجه است و علائمی نظیر گیجی، سرگیجه، عدم ثبات و تهوع همراه است. این حالت معمولاً وقتی رخ می دهد که موقعیت سر ناگهانی تغییر می نماید. زمانی که شخص دراز کشیده، نشسته یا ناگهانی در رختخواب سرش جابه جا گردد، احتمالا اتاق دور سر او بچرخد.

بیماری منیر (Meniere)

این حالت اختلالی در گوش میانی است که بر اثر تجمع مایعات در گوش داخلی فرد دچار سرگیجه و کاهش شنوایی می گردد. از جمله علائم این بیماری می توان به وزوز گوش، کاهش شنوایی و احساس پری گوش اشاره نمود که معمولا درمان ندارد. البته می توانید از پزشک هدایت های لازم را برای کنترل علائم خود دریافت کنید.

لابیرنتیت (Labyrinthitis)

گوش داخلی عصب دهلیزی دارد و انتقال اطلاعات مربوط به صدا و حرکت سر به مغز را برعهده دارد. اگر این قسمت از گوش به علت عفونت ملتهب گردد، به این حالت لابیرنتیت می گویند. از جمله نشانه های این بیماری می توان به کاهش شنوایی، سردرد، گوش درد، وزوز گوش و تغییرات بینایی اشاره نمود.

نوریت وستیبولار

علت دیگری که باعث دوران سر شما می گردد التهاب عصب دهلیزی در گوش داخلی است که وظیفه دارد اطلاعات مربوط به تعادل را به مغز برساند. این بیماری شبیه لابیرنتیت است، البته با این تفاوت که شنوایی شما کم نمی گردد و باعث سرگیجه ناگهانی، تاری دید و تهوع می گردد.

میگرن وستیبولار

یکی دیگر از علت های ایجاد این حالت دورانی سر نوعی میگرن است که برخی افراد دچار آن هستند. این میگرن باعث ایجاد سردرد می گردد و افراد سرگیجه های مکرر را نیز تجربه می نمایند.

کلستئاتوم (Cholesteatoma)

این بیماری نیز به گوش میانی ربط دارد و به علت عفونت های مکرر در گوش ایجاد می گردد. علائم کلستئاتوم کاهش شنوایی، گیج رفتن سر و عدم تعادل است.

این مواردی که نام بردیم مهم ترین علت هایی بودند که باعث ایجاد سرگیجه می شوند، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که از جمله آن ها می توان به سکته مغزی، استراحت زیاد در تختخواب، جراحی گوش، ضعف عضلانی، ام اس و کاهش فشار خون اشاره نمود. در هر صورت برای تشخصی علت اصلی باید به پزشک مراجعه کنیم.

آنالیز علت های سرگیجه در خواب

گاهی ما با احساس دوران سر و ضعف از خواب بیدار می شویم و این اتفاق تکرار می گردد که احتمالا یک شرایط خاص را نشان می دهد. در ادامه های علت سرگیجه در خواب را آنالیز می کنیم:

 • مصرف برخی داروها: داروهای ضد افسردگی، فشارخون، آلرژی، ضد تشنج، آرام بخش و داروهای پروستات احتمال دروان سر در خواب را افزایش می دهند.
 • افت قند خون: یکی از علت های مهم دوران سر و بی حالی در خواب، بخصوص در اوایل صبح، افت قند خون است.
 • نارسایی قلبی: عدم پمپاژ درست خون به بخش های مختلف بدن نیز می تواند یکی از علت ها باشد که باعث افت فشارخون و در نتیجه سرگیجه بعد از بیدار شدن می گردد.
 • کم آبی بدن: اگر شما در طول روز مایعات به حد کافی ننوشید و میوه و سبزیجات مصرف نکنید، بدن شما دچار کم آبی می گردد و سرگیجه در خواب اتفاق می افتد. سعی کنید چند ساعت قبل از خواب آب کافی بنوشید.

روش های تشخیص سرگیجه

برای تشخیص این مشکل بهتر است سراغ پزشک متخصص مغز و اعصاب یا دکتر گوش، حلق و بینی بروید. از شما تست می گیرند یا آزمایش هایی برای شما می نویسند که به یاری نتایج آن ها می توانند علت اصلی تشخیص دهند. از جمله این تست ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تست رانش سر
 • تست رومبرگ
 • تست دیکس- هالپایک
 • اسکن و MRI

چگونگی درمان سرگیجه

با انواع سرگیجه و علت های آن آشنا شدیم، اینجا به سراغ درمان آن می رویم. برای درمان بیماری های که باعث سرگیجه می شوند، ابتدا باید علت آن را به وسیله پزشک و انجام آزمایش و تست ها متوجه شوید. در ادامه برخی از رایج ترین درمان هایی را که برای این مشکل صورت می گیرد، برای شما نوشتیم:

 1. دارو درمانی: اگر به خاطر عفونت باشد برترین درمان آنتی بیوتیک است.
 2. روش CRP: برای درمان دوران سر موضعی حمله ای خوش خیم (BPPV) از CRP استفاده می نمایند.
 3. جراحی: در شرایط حاد این روش استفاده می گردد
 4. توانبخشی دهلیزی: این روش شبیه فیزیوتراپی است که از آن برای درمان اختلال ناشی از مشکل گوش داخلی استفاده می نمایند.

درمان خانگی سرگیجه

اگر دوران سر شما زیاد تکرار نمی گردد و یا به بیماری خاصی مربوط نیست، می توانید از برخی روش های خانکی یاری بگیرید. در برخی موارد این اختلال به علت سبک زندگی تان اتفاق می افتد و با تغییر شرایط می توانید از تکرار آن جلوگیری کنید. از جمله مواردی که می توان برای درمان دوران سر در خانه مطرح نمود، عبارتند از:

 • کاهش مدت استفاده از گوشی
 • داشتن خواب کافی
 • نوشیدن آب به اندازه لازم
 • تغذیه سالم
 • کاهش زمان تماشای تلویزیون
 • استفاده از دمنوش اسطوخودوس برای سرگیجه عصبی

10 روش خانگی عالی برای درمان سرگیجه

نتیجه گیری

یکی از اختلال های رایج که می تواند آزاردهنده باشد، سرگیجه است که به دلایل مختلف اتفاق می افتد. در این حالت فرد احساس می نماید اتاق به دور سر او می چرخد. در این مطلب سعی کردیم انواع سرگیجه و دلایل ایجاد آن را آنالیز کنیم. در انتها مجدد یادآوری می کنیم که اگر دوران سر بارها برای شما رخ داد، حتما به پزشک مغز و اعصاب یا حلق و بینی مراجعه کنید .

منبع: دیجیکالا مگ

به "آشنایی با انواع سرگیجه و دلایل آن؛ راهنمای درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع سرگیجه و دلایل آن؛ راهنمای درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید