موزه ملی باردو یکی از جالب ترین موزه های تونس است

به گزارش وبلاگ تور چین، بیتوته/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، موزه ملی باردو یکی از جالب ترین موزه های تونس است.

موزه ملی باردو یکی از جالب ترین موزه های تونس است

اتاقهای موزه عموما به نام موزائیک هایی که در آنها پیدا شده، نامگذاری شده اند؛ مثل اتاق دوگا Dougga که نام شهرکی رومی در نزدیکی مرکز تونس بود. ترتیب قرار گرفتن دوره های تاریخی این موزه عبارتند از دوره قبل از تاریخ / دوره پونیک / دوره روم / دوره مسیحیت اولیه / وندالها / بیزانسها و دوره اسلامی. در موزه باردو موزائیک هایی مربوط به دوره های مختلف تاریخی مانند دوره های پونیکی اولیه مسیحیت و دوره اسلامی و غیره وجود دارد. معماری خود بنا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این موزه در گذشته کاخ و محل زندگی پادشاهان حفیصی در قرن 13 هجری بوده که بصورت موزه تغییر کاربری داده شده است.

بخشهای مختلف موزه باردو

دوره پیش از تاریخ

این قسمت توده های سنگی را شامل می شود که در ناحیه قفسه Gafsa پیدا شده اند و مبین انسانهای اولیه و فرهنگ و آداب و رسوم آنها می باشد.

دوره پونیک

در این قسمت افسانه های رومی و نام آشنا آغاز می شود الیسا، آمیکار، هانیبال و فیلهایش و کارتاژ زیبا که تخریب شد و بر روی آن نمک پاشیده شد. در این قسمت اتاقهایی که نامگذاری شده اند به نام دوره پونیک و شامل مجموعه های وسیعی از مجسمه های عالی گلدانها، ماسکهای مردگان و طلسم هایی که به دیوارها نصب شده اند همه و همه تحسین هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. در اتاق توپتس Tophets جایگاه مقدس بال آمون و تانیت جایگاه این ستونهای سنگی و گلدانهای منقش که خاکستر قربانبان خدایان را در آنها قرار می دادند، وجود دارد.

بخش رومی

حضور رومی ها در تئنس باعث نمایش هزاران هزار مدل از انواع موزائیک ها شد که باعث تزئین در و دیوار موزه باردو گشت. این موزاییک ها از نقاط مختلف کشور تونس جمع آوری گشته و باعث ارزشمند شدن این موزه به عنوان یکی از موزه های معتبر در زمینه موزائیک شود.

بخش مسیحی

بخش مسیحی موزه باردو که در کاشیهای قرن سوم خودنمائی می نماید، از کتاب مقدس بهره جسته است و شامل سمبل هایی از عهد نو می باشد. بعلاوه در این بخش بیشتر موزائیک ها و مجسمه ها از شهر کارتاژ هستند. کلیساهای بزرگ و کوچک تونس با این موزائیکهای زیبا تزئین شده اند. مهمترین اثر ارزشمند دوره مسیحیت حوض غسل تعمید است.

بخش اسلامی

بخش دیگری از موزه باردو است که نتیجه حضور مسلمانان و حکومتهای اسلامی در این سرزمین می باشد. در این بخش آثار بسیار جالبی از هنرهای زیبای اسلامی شامل گچبری ها، مقرنس کاری ها و سایر هنرهای زیبای اسلامی بچشم می خورد.

منبع: همگردی

به "موزه ملی باردو یکی از جالب ترین موزه های تونس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ملی باردو یکی از جالب ترین موزه های تونس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید