اینجا تخت جمشید 2 است!

به گزارش وبلاگ تور چین، آپادانا نوعی تالار ستون دار در معماری ایران باستان است که هم در شهر شوش ساخته شده و هم تخت جمشید. این دو آپادانا از مهم ترین تالارهای ستوندار معماری ایران باستان هستند.

اینجا تخت جمشید 2 است!

وبلاگ تور چین: اگر عاشق تاریخ هستید ، به جز تخت جمشید کاخ زیبای باستانی دیگری هم هست که می توانید از آن بازدید کنید؛کاخ آپادانا .ب

کاخ آپادانا را باید یکی از شکوهمند ترین بناهای تاریخی در ایران دانست. این اثر یکی از پر افتخارترین دیدنیهای شوش است. آپادانا شوش حاصل معماری شگرف ایرانی محسوب می شود که در زمان هخامنشیان به دستور داریوش بزرگ بنا شد. دیوارها و ستون های سنگی این کاخ با نقوش مختلف، جذابیت معماری ایرانی ها را در دوره های باستان به خوبی نشان می دهد. بخش بزرگی از بقایای این کاخ در موزه های خارج از ایران نگهداری می شود.

کاخ آپادانا شوش در شهر باستانی شوش واقع شده است. شهر شوش در استان خوزستان یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و سکونتگاه های جهان محسوب می شود که بناهای باستانی و کهن بسیاری را در خود جای داده است.

کاخ آپادانا یکی از جاذبه های تاریخی و جاهای دیدنی استان خوزستان است که در محوطه قلعه شوش واقع شده است و در حفاری هایی که در سال های 1311 تا 1314 در شوش انجام شد از زیر خاک بیرون آمد. حدود 70 سال بعد این کاخ به شماره 3981 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در سال 2015 نیز به ثبت جهانی رسید.

شوش از شهرهای باستانی ایران محسوب می شود که تمدنی هزاران ساله دارد. کاخ آپادانا در شوش به عنوان بنایی تاریخی نمادی از تمدن کهن ایرانی است. قدمت این اثر تاریخی به دوران هخامنشی می رسد. طبق اسناد باستانی شوش از مهم ترین شهرهای باستانی ایران و جهان بوده است.

شهر شوش در فاصله 40 کیلومتری شهر اندیمشک واقع شده است. حفاری های باستان شناسی نشان می دهد که این منطقه در 9 هزار سال پیش از میلاد محل سکونت کشاورزان بوده و پنج هزار سال پیش از میلاد مردم این مکان در قلعه زندگی می کردند. بر اساس اسناد برجای مانده، در شهر شوش از چهار هزار سال پیش زندگی شهری وجود داشته است. اهمیت شوش تا حدی است که باستان شناسان همچنان درباره آن تحقیق می کنند تا گوشه ای دیگر از تاریخ و فرهنگ ایرانی را کشف کنند.

کاخی که در اواخر دوره داریوش، حکومت اردشیر اول و اردشیر دوم در عظمت و شکوه بود. این در زمان شکوهش پر از مجسمه های بزرگ شیرهای بالدار بود و البته دیوارهای آجرکاری رنگی سربازان هخامنشی که الان در موزه های خارجی نگهداری می شوند.

آپادانا نوعی تالار ستون دار در معماری ایران باستان است که هم در شهر شوش ساخته شده و در هم تخت جمشید. این دو آپادانا از مهم ترین تالارهای ستوندار معماری ایران باستان هستند.

این کاخ به دستور داریوش کبیر، بر روی بقایای ساختمانی دوره عیلامی ها ساخته شد تا به عنوان کاخ زمستانی این سلسله مورد استفاده قرار بگیرد. سال ساخت این کاخ 521 ق.م بود که تا 515 ق.م طول کشید.

مساحت کاخ آپادانا 10 هزار و 432 متر مربع بود که شامل چند بخش می شد: دروازه، حرم سرا، 3 تا حیاط مرکزی، اتاق ها و کاخ پذیرایی. با این حال، نسبت به کاخ آپادانا تخت جمشید کوچک تر بود.

از مهم ترین کتیبه های کشف شده در کاخ آپادانا، کتیبه ای است که در آن درباره نحوه ساخت و ساز کاخ نوشته شده. براساس این کتیبه، کاخ آپادانا در زمان اردشیر اول هخامنشی آتش گرفته. این کتیبه هم اکنون در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.

این کاخ در شهر شوش خوزستان، حوالی بلوار امام قرار گرفته است و از 9 صبح تا 19 عصر در شش ماه اول سال، 9 صبح تا 17 عصر شش ماه دوم سال امکان بازدید دارد.

طبق آمار سازمان گردشگری، بیشترین زمان بازدید از کاخ آپادانا شوش تعطیلات نوروز است چون هوا در این زمان مطبوع و مناسب است. علاوه بر آن، نیمه دوم سال نیز برای شهرهای جنوبی چون شوش مناسب است. اما اگر تابستان گذرتان به شوش و دیدن کاخ آپادانای شوش افتاد، هوای بسیار گرمی را تجربه خواهید کرد.

منبع: توریسم آنلاین

به "اینجا تخت جمشید 2 است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا تخت جمشید 2 است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید