مشکلاتی که برای عرضه استارتاپ ها در بورس وجود دارد

به گزارش وبلاگ تور چین، نحوه ارزش گذاری استارتاپ ها مهم ترین چالش ورود این دسته از کسب و کارها به بازار سرمایه است

مشکلاتی که برای عرضه استارتاپ ها در بورس وجود دارد

به گزارش وبلاگ تور چین و به نقل از بااقتصاد ، امیر هامونی با حضور در استودیو شبکه شتاب به آنالیز موضوع تهدیدها و فرصت های ورود استارتاپ ها به بورس پرداخت و ارقامی در خصوص شرایط تامین اقتصادی حوزه نوآوری و دانش بنیان از راستا فرابورس ارائه کرد.

به گفته او به صورت سنتی برای ورود شرکت ها به بازار سرمایه و پذیرش آن ها در بورس و فرابورس بحث شفافیت اطلاعاتی، کیفیت افشای اطلاعات، رعایت الزامات حاکمیت شرکتی و ارزش گذاری سهام شرکت ها مهم ترین موارد مدنظر است و این مسئله در دنیای استارتاپ ها به ویژه پررنگ تر است.

هامونی با اشاره به اینکه شرکت های اینترنتی که طی دو تا سه سال اخیر درخواست پذیرش خود را به فرابورس ارائه نموده اند در زمینه رعایت موارد مذکور تا حدود زیادی پیشرفت نموده اند، اضافه کرد: این شرکت ها شاید بعضا از شرکت هایی که به صورت سنتی وارد بازار می شوند نیز شفاف تر شده اند، اما نحوه ارزش گذاری آن ها یکی از مهم ترین چالش های ورود این قبیل شرکت ها به بازار به شمار می رود.

مدیرعامل فرابورس با یادآوری اینکه شرکت های تامین سرمایه و نهادهای اقتصادی دارای مجوز از سازمان بورس می توانند در زمینه ارزش گذاری این قبیل کسب و کارها می توانند فعالیت نمایند، مطرح نمود: این شرکت ها شاید از چندین روش مختلف استفاده نمایند و در نهایت از نتایج آن ها میانگین بگیرند و یا حتی از نظرات خبرگان در این زمینه استفاده نمایند.

به گفته هامونی با نگاه فیزیوکراتی نمی توان کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ ها را ارزیابی کرد و در این رابطه شرح داد: اغلب شرکت هایی که وارد بازار بورس و فرابورس می شوند در زمینه ارزش گذاری آن ها دارایی های فیزیکی، ماشین آلات و تجهیزات، زمین کارخانه و ... مورد ارزیابی قرار می گیرد، اما یک کسب وکار اینترنتی دارایی فیزیکی ندارد و بعضا در اینجا اشخاص و گردانندگان آن استارتاپ هستند که وزن می گیرند و اگر این افراد کلیدی حذف شوند، چیزی از شرکت باقی نمی ماند.

به گفته هامونی بعضی استارتاپ ها درباره ورود به بازار بورس این نظر را دارند که بورس یعنی خروج؛ در حالی که اینگونه نیست، به همین دلیل برای ما مهم است که مدیران شرکت نگاهی با ثبات به تیم مدیریتی و رهبری خود داشته باشند و تیمی را که در حال تجهیز هستند و نیز سهامداران عمده به راحتی اقدام به خروج از مجموعه ننمایند و در واقع جانشین پروری به خوبی در این کسب و کار صورت بگیرد.

او با یادآوری اینکه نگاه بورس نگاهی مبنی بر تداوم فعالیت است، اعلام نمود: ما در حوزه تامین اقتصادی نوآوری ابزارهایی داریم که عمر محدود دارند، مانند صندوق های سرمایه گذاری جسورانه که از ابتدا هم در امیدنامه آن ها دوره فعالیت و عمرشان ذکر می گردد، اما در حوزه شرکت های نوآور، کسب و کارهای اینترنتی و استارتاپ ها نگاه گردانندگان آن ها باید عمیق و بلندمدت باشد. در این میان اگر شرکتی موازین حاکمیت شرکتی را به خوبی رعایت نموده است و با جابه جایی مدیر این مجموعه خللی در فرایند فعالیت های آن به وجود نمی آید، برای پذیرش در بازار قابل آنالیز است.

مدیرعامل فرابورس سپس به آخرین شرایط شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه اشاره نمود و گفت: بالغ بر 30 شرکت دانش بنیان در بورس و فرابورس تامین اقتصادی شده اند و به تنهایی حدود 13 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دانش بنیان در فرابورس در حال معامله است.

هامونی همچنین در خصوص آخرین شرایط صندوق های سرمایه گذاری جسورانه مطرح نمود: تعداد 10 صندوق جسورانه در حال حاضر در فرابورس وجود دارد که سایز آن ها تقریبا یک هزار میلیارد تومان است و مبلغ تادیه آن ها 300 میلیارد تومان و مبلغ ارزش بازار آن ها نیز 300 میلیارد تومان است. شش صندوق جسورانه دیگر نیز در حال پذیرش در فرابورس است که ارزش آن ها 560 میلیاردتومان بوده و صندوق پیشگام به ارزش 240 میلیاردتومان به زودی در فرابورس پذیره نویسی خواهد شد.

او در عین حال به صندوق های سرمایه گذاری خصوصی اشاره و اظهار داشت: به شش صندوق خصوصی مجوز فعالیت داده ایم و در حال ورود به بازار هستند که مجموع ارزش آن ها بیش از 3 هزار میلیاردتومان است.

او تاکید نمود که پول برای سرمایه گذاری در استارتاپ ها در بازار به اندازه کافی وجود دارد اما هنر این کسب و کارها و صندوق هاست که به زبان مشترکی با یکدیگر برسند و تزریق و جذب منابع از جانب استارتاپ ها به خوبی صورت بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "مشکلاتی که برای عرضه استارتاپ ها در بورس وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکلاتی که برای عرضه استارتاپ ها در بورس وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید