دلایل باورنکردنی زیاد خوابیدن

به گزارش وبلاگ تور چین، خواب شبانه بین هفت تا نه ساعت، مزایای زیر را برای سلامتی دارد:. خلق و خوی بهتر. تقویت تمرکز. کاهش ریسک چاقی و خیلی از بیماری ها؛ و حتی افزاش طول عمر.

دلایل باورنکردنی زیاد خوابیدن

با توجه به اینکه مسئله کمبود خواب و بی خوابی رایج است، زیاد در خصوصشان صحبت می گردد؛ اما در خصوص مضرات زیاد خوابیدن کمتر می شنویم، در حالی که زیاد خوابیدن هم می تواند بد باشد، خصوصاً اگر با مسئله ای در سلامتی ارتباط داشته باشد، مثلاً افسردگی یا بعضی از بیماری های مزمن.

اگر اخیراً اغلب احساس خستگی می کنید و انگار نمی توانید از رختخواب خارج شوید، شاید این سؤال برایتان مطرح گردد که چرا این قدر می خوابم؟. با توجه به اینکه مسئله کمبود خواب و بی خوابی رایج است، زیاد در خصوصشان صحبت می گردد؛ اما در خصوص مضرات زیاد خوابیدن کمتر می شنویم، در حالی که زیاد خوابیدن هم می تواند بد باشد، خصوصاً اگر با مسئله ای در سلامتی ارتباط داشته باشد، مثلاً افسردگی یا بعضی از بیماری های مزمن.

خواب زیاد یعنی چقدر خواب؟ چه می توانیم بکنیم تا بیش از میزان نخوابیم؟ در این مطلب همراه باشید تا شما را نسبت به علائم خواب بیش از میزان مطلع کنیم و در ضمنً نکاتی را به شما توصیه نماییم که سطح انرژی تان را بالا برده و خواب نرمال تری داشته باشید.

چه میزان خواب، بیش از میزان محسوب می گردد؟

آیا طبیعی است که دوازده ساعت در روز بخوابیم؟ قطعاً خیر.

هرچند احتیاج داریم تا هر شب به میزان تعیین و کافی بخوابیم تا انرژی خوبی ذخیره کنیم و عملکرد های بدنمان را حفظ کنیم (مانند توانایی های ادراکی، سم زدایی و غیره)؛ اما خواب زیاد هم دردسرساز است.

مطالعات در خصوص خواب همچنان ادامه دارد و کامل تر می گردد، اما چیزی که تا به امروز مسلم شده این است که همه کارشناسان و متخصصین باور دارند که بین هفت تا نه ساعت خواب در شب برای بیشتر افراد بزرگسال، نرمال و سالم است. این میزان خواب، میانگین میزان خوابی است که افراد 18 تا 64 سال به آن احتیاج دارند تا احساس انرژی نموده و برترین عملکرد خود را داشته باشند.

خواب شبانه بین هفت تا نه ساعت، مزایای زیر را برای سلامتی دارد:. خلق و خوی بهتر. تقویت تمرکز. کاهش ریسک چاقی و خیلی از بیماری ها؛ و حتی افزاش طول عمر.

محققان عقیده دارند اجداد ما احتمالاً بیشتر شب ها شش و نیم تا هفت ساعت می خوابیده اند و البته چرت زدن های طی روز نیز متداول بوده است.

بعلاوه محققان دریافته اند بیشتر از نه ساعت خواب شبانه، زیاد است. به طور پیوسته شب ها بیشتر از نه ساعت خوابیدن که به آن هایپرسومنیا یا پُرخوابی می گویند، می تواند نشان دهنده وجود مسئله ای در سلامتی باشد، چه جسمی و چه روحی و روانی.

خصوصاً اگر کسی بیشتر اوقات این میزان می خوابد و همچنان احساس کسالت و کسر خواب دارد، حتماً مسئله ای در سلامتی او وجود دارد. شاید برای همه ما پیش بیاید که گاهی به دلایلی بیشتر از نه ساعت بخوابیم؛ اما چیزی که تفاوت ایجاد می نماید، پیوسته روی دادن این حالت است.

زیاد از حد خوابیدن علامت چه چیزی می تواند باشد؟ خواب زیاد می تواند نشان دهنده عوارضی مانند موارد زیر باشد:. افسردگی. درد مزمن. التهاب مزمن و بیماری های خودایمنی از جمله ام اس. مسائلی در تنفس به علت سیگار کشیدن، آسم، چاقی یا عفونت های مکرر که بر سیستم تنفسی اثر گذاشته اند.

عوارض جانبی بعضی از دارو ها از جمله دارو های ضدافسردگی. اختلالات خواب مانند آپنه خواب، نارکولپسی یا حمله خواب، دندان قروچه و اختلال حرکات دوره ای اندام (PLMD). سندرم پای بی قرار. استرس مزمن یا رویارویی موقت با استرس خیلی زیاد در ضمنً یافته ها نشان می دهند شرایط بد اجتماعی مالی نیز ریسک فاکتوری برای خواب زیاد است.

مشکل دیگر، عدم خواب کافی علی رغم هر شب ساعت های طولانی در رختخواب ماندن است. این مسئله می تواند به چند فاکتور مرتبط باشد که به محیط خواب (اتاق خواب) برمی گردند، مانند:. نور و سروصدای زیاد در اتاق خواب. دمای نامناسب محیط خواب. بالش و پتو و تشک ناراحت. ورزش بسیار زیاد طی روز یا استفاده از محرک های زیاد که باعث بی قراری در شب می شوند.

اگر تردید دارید که زیاد می خوابید یا نه، به علائم زیر دقت کنید:. همواره خسته اید، حتی اگر زیاد بخوابید یا مدت زمان زیادی در رختخواب باشید. این اتفاق می تواند به صورت بی حالی و بی انرژی بودن شما طی روز خودش را نشان دهد.. بداخلاق و تحریک پذیرید..

دردی که از قبل داشته اید بدتر شده. مثلاً کمردرد می تواند به علت زیاد در حالت درازکشیده بودن و نداشتن تحرک بدتر گردد.. با سردرد یا میگرن یا مه مغزی دست و پنجه نرم می کنید.. زمان عکس العملتان کُند شده، مهارت حل مسئله تان خوب نیست و به طور کلی عملکرد ذهنی تان بدتر شده است.. التهابتان تشدید شده است.

خواب زیاد می تواند میزان سیتوکین ها را بالا ببرد (پروتئین های واکنشگر C).. ممکن است وزن اضافه نموده باشید و به علت عدم تحرک، احساس کسالت کنید.

وقتی بیش از میزان می خوابید چه اتفاقی می افتد؟ مطالعات نشان داده اند خواب زیاد با بالا بودن میزان التهاب، افزایش وزن، مرگ و میر و بعضی از بیماری ها ارتباط دارد. در ضمنً می دانیم که خواب زیاد بر هورمون ها و سیکل شبانه روزی بدن اثر منفی می گذارد و این می تواند سبب تغییراتی در هورمون ها و مسائل باروری گردد.

پیامد های بالقوه ناشی از خواب بیش از حد:. اختلال در قدرت ادراک، مثلاً ریسک بالاتر برای مسائل حافظه، زوال عقل و بیماری آلزایمر. افزایش ریسک افسردگی. افسردگی نه تنها باعث خواب زیاد می گردد بلکه خواب زیاد هم می تواند افسردگی را بدتر کند..

افزایش التهاب، تورم و درد، زیرا ساعت های طولانی بدون حرکت مانند در رختخواب، جریان خون را نامناسب نموده و می تواند به عضلات فشار وارد کند.. بالا رفتن ریسک چاقی. بالا رفتن ریسک بیماری قلبی. مطالعه ای دریافته افرادی که بیش از هشت ساعت در شب می خوابیدند، ریسک ابتلا به آنژین صدری ناشی از کاهش جریان خون، در این افراد دو برابر بیشتر بوده است.

مطالعه دیگری نیز نشان داد زنانی که شب ها نه تا یازده ساعت می خوابیدند، 38 درصد بیشتر در معرض بیماری عروق کرونری قلب قرار داشتند.. اختلال در تحمل گلوکز که می تواند منجر به مقاومت به انسولین و دیابت نوع دوم گردد.. اختلال در قدرت باروری. افزایش ریسک سکته مغزی و مرگ و میر به هر علتی

هدف این است که از مدت زمانی که در خواب هستید برترین بهره را ببرید و این باعث می گردد یک خواب باکیفیت داشته باشید بدون اینکه زیاد از حد لازم بخوابید و دچار پیامد های آن شوید.. برنامه ای تنظیم کنید که به میزان کافی بخوابید، نه کم و نه زیاد.

شما باید هر شب بین هفت تا نه ساعت بخوابید.. ریتم طبیعی شبانه روزی بدنتان را حفظ کنید که در صورت منظم بودن برنامه خوابتان، برترین عملکرد خود را خواهد داشت. سعی کنید هر روز رأس ساعت تعیینی بخوابید و بیدار شوید.. آخرهفته ها و روز های تعطیل پرخوابی نکنید یا شب ها تا دیروقت بیدار نمانید.. از بالش و تشک مناسب و باکیفیت بهره ببرید، خصوصاً اگر کمردرد دارید.

ستون فقرات شما باید حین خواب در شرایط سالم و درستی باشد.. طی روز بیرون بروید و به میزان کافی در معرض نور خورشید باشید، خصوصاً در ساعات اولیه روز و بعد از بیدار شدن از خواب.. سعی کنید طی روز زیاد چرت نزنید، مخصوصاً از چهار بعدازظهر به بعد.. طی روز ورزش کنید تا خواب شبتان عمیق تر باشد؛ اما نزدیک به زمان خواب ورزش نکنید که در خوابتان اختلال ایجاد نگردد..

از مصرف زیاد کافئین و محرک ها طی روز خودداری کنید.. نزدیک به زمان خواب زیاد در معرض نور آبی نباشید. نور آبی متساطع از ابزار های الکترونیکی مانند تبلت و تلویزیون و موبایل و ... خوابتان را به هم می ریزند. دست کم دو تا سه ساعت پیش از خواب این ابزار ها را کنار بگذارید.. یک روتین آرامش بخش برای قبل از خوابتان در نظر بگیرید که همواره آن را انجام دهید.

فعالیت هایی مانند پیاده روی سبک، دوش آب گرم، کشش بدن، مطالعه کتاب، نوشتن و مدیتیشن، نمونه هایی از روتین های مناسب قبل از خواب هستند.. در خصوص دارو هایی که می توانند کسل و خواب آلودتان نمایند با پزشک صحبت کنید.

منبع: فرادید

به "دلایل باورنکردنی زیاد خوابیدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل باورنکردنی زیاد خوابیدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید