برترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است

به گزارش وبلاگ تور چین، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، برترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است.

برترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است

نخستین موزه عروسک و اسباب بازی ایران در خانه علامه فیضی، روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار در بافت تاریخی کاشان قرار گرفته است. این موزه قدیمی ترین عروسک ها و بازیچه های اقوام ایرانی و بعلاوه کشورهای دیگر را در خود جای داده است.

امیر سهرابی، مدیر نخستین موزه اسباب بازی ایرانی گفت: اهمیت هویتی عروسک ها به عنوان بخشی از تاریخ فرهنگ، هنر و کودکی ما اولین ظرفیتی بود که از عروسک ها شناختیم اما ظرفیت گفت و گوی بین فرهنگی، بین قومی و بین ملیتی به اضافه ظرفیت کارآفرینی، کارکردهای دیگر این عروسک ها محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: همواره از این زاویه به عروسک ها نگاه میشد که این عناصر، بخشی از هویت و فرهنگ ما هستند اما هرچه پیشتر می رویم به کارکردهای آنها بیشتر نزدیک می شویم. به عنوان مثال عروسک های اقوام و نواحی ایران در حوزه کودک بسیار می توانند کارکرد داشته باشد، اینکه بچه ها آنها را بسازند و با آنها بازی نمایند.

این پژوهشگر میراث فرهنگی با بیان اینکه عروسک ها از زاویه دیگر عناصری هستند که می توانیم به واسطه آنها فضاهای بین فرهنگی ایجاد کنیم، ادامه داد: بعلاوه عروسک ها می توانند پیغام آور دوستی و صلح باشند و در نگاه کلان تر، ما عروسک های کشورهای دیگر را بشناسیم و آنها هم عروسک های ما را بشناسند و از همین جا زمینه صلح و دوستی شکل بگیرد.

وی اضافه کرد: همین کارکرد در کشور خودمان می تواند به شناخت بین فرهنگی یاری کند، اینکه قشقایی ها و بلوچ ها عروسک بختیاری ها و کردها را بشناسند و آنها هم عروسک قشقایی ها و بلوچ ها را بشناسند. این فرآیند زمینه گفت و گوی بین فرهنگی و بین قومی دارد و می تواند نقش پررنگی در این زمینه داشته باشد.

سهرابی تاکید نمود: معتقدم در احیا و پاسداشت عروسک های اقوام ایرانی باید از اینکه این بازیچه ها جزو هویت ما هستند و از این جهت حفظ شوند، عبور کنیم و به این مهم برسیم که اگر بتوانیم ارزش این عروسک ها را نمایان کنیم و این ارزش ها دیده شوند، حفظ خواهند شد.

وی توضیح داد: وقتی از احیای یک عروسک و ساخت و پرداخت آن و انجام هرگونه کاری در این زمینه لذت می بریم و برای ما کارکرد دارد، این قشنگ ترین و موثرترین شکل حفظ میراث فرهنگی عروسک های اقوام ایرانی است.

سهرابی با اشاره به اینکه آیین ها، مشارکت محور و وحدت بخش هستند و آدم ها را گرد هم جمع می نمایند، یادآور شد: قطع یقین بدانید اگر جشن یلدا را به گونه ای اجرا کنیم که بچه ها لذت ببرند و در آن مشارکت نمایند، یلدا ادامه خواهد داشت.

وی بیان داشت: هرچه پیشتر می رویم نگاه های ما چیزهای جدیدتری پیدا می نماید مثل اینکه عروسک ها ظرفیت کارآفرینی دارند و تعدادی از افراد در شهر، روستا و عشایر می توانند آنها را فراوری و عرضه نمایند.

سهرابی گفت: یکی از رویکردهایی که باید برای عروسک های اقوام مورد توجه قرار بگیرد، ساده و تجربه پذیر کردن آنها است. به واقع باید به گونه ای آیین ها، عروسک ها و اسباب بازی ها را وارد فضای آموزشی و یادگیری کرد که بچه ها وقتی آنها را می بینند بتوانند بگویند من هم می توانم بسازم.

وی توضیح داد: بسیاری از ویژگی های عناصر سنتی این است که با مواد سنتی ساخته می شوند و همه افراد جامعه کم و بیش می توانند آنها را بسازند گرچه یکسری افراد حرفه ای تر این کار را انجام می دهند اما ما هم اکنون در مرحله ای هستیم که باید عروسک ها را ساده سازی کنیم تا بچه ها بتوانند بیشتر آنها را تجربه نمایند.

منبع: همگردی

به "برترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین شکل حفظ عروسکهای اقوام کارکرد بخشی به آنها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید