بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد

به گزارش وبلاگ تور چین، یونسکو در گزارشی جدید از تبعات منفی همه گیری کرونا بر بیش از هزار محوطه جهانی خبر داده و اعلام نموده پیش بینی می گردد این تاثیرات منفی ماه ها و حتی سال ها همچنان ادامه داشته باشد.

بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد

ایسنا: یونسکو با آنالیز گسترده محوطه های حاضر در فهرست میراث جهانی و به وسیله گفت وگو و نظرسنجی از مدیران این مکان ها، گزارشی را با عنوان میراث جهانی در مواجهه با کووید-19 منتشر نموده است.

در این گزارش آمده است: بسیاری از شرکت کنندگان در این آنالیز پیش بینی نموده اند تبعات منفی ناشی از همه گیری ویروس کرونا تا ماه ها و حتی سال ها همچنان گریبان گیر میراث جهانی یونسکو باشد، همچنان که در دوران اوج این بیماری اعلام شد 90 درصد از کشورها محوطه های جهانی خود را یا به صورت کامل و یا نسبی تعطیل نموده اند.

در فوریه 2021 به طور متوسط 71 درصد از محوطه های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو تعطیل بودند.

همچنین بر اساس یافته های این آنالیز، شمار بازدیدکنندگان از میراث جهانی یونسکو در سال 2020 با کاهش 66 درصدی همراه بوده است و به طور متوسط 40 درصد از کارکنان دائم و 53 درصد از کارکنان موقت این محوطه ها شغل خود را از دست داده اند.

شرکت کنندگان در این آنالیز از تاثیرات چشم گیر همه گیری کرونا بر جوامع محلی ابراز نگرانی نموده اند چرا که درآمدهای حاصل از این محوطه ها به دلیل کاهش بازدیدکننده نزول شدیدی داشته و بعضی از این محوطه ها با حفاری های غیرقانونی، غارت آثار و وندالیسم آثار تاریخی همراه بوده که در نتیجه کاهش نظارت بر این محوطه ها ایجاد شده است.

ایتالیا با 54 محوطه ثبت شده در فهرست میراث جهانی، بیشترین تعداد محوطه های ثبت شده در یونسکو را داراست و پس از آن چین با 53 محوطه، اسپانیا با 47 و آلمان و فرانسه هر دو با 44 محوطه قرار دارند.

هند، مکزیک، انگلستان، روسیه، آمریکا، ایران (23 محوطه) و ژاپن نیز به ترتیب دارای بیشترین شمار محوطه های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.

منبع: توریسم آنلاین

به "بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید