این چشمه هفت رنگ خیالی نیست باداب سورت است!

به گزارش وبلاگ تور چین، چشمه های باداب سورت پس از چشمه پاموک کاله ترکیه ، دومین چشمه شور دنیا معرفی شدند و از نوع ژئوپارک هستند.

این چشمه هفت رنگ خیالی نیست باداب سورت است!

وبلاگ تور چین : در داستان های کودکی شاید داستان مردی که نخ های قالی را در چشمه هفت رنگ می نماید و قالی زیبایی می بافد و با آن داماد پاشاه می گردد خوانده باشید .اگر فکر می کردید چشمه هفت رنگ خیال و قصه است باید به شما بگوییم که این خیال و قصه در مازندران به واقعیت تبدیل شده است! چشمه های باداب سورت در جنوب ساری معروف به چشمه های رنگی تحقق همین داستان است.

چشمه های باداب سورت پس از چشمه پاموک کاله ترکیه ، دومین چشمه شور دنیا معرفی شدند و از نوع ژئوپارک هستند.

در زبان مازندرانی، سورت معنی سوت دارد و مردم بومی آنجا معتقدند علت نام گذاری باداب سورت این است که وقتی فردی در قسمت عمیق آب شور شیرجه می زند، گوش او سوت می کشد و این به علت وجود حباب های گاز موجود در آب است.

در گویش های متفاوت مازندرانی واژه باداب به صورت بادو یا وا اُ تلفظ می گردد، وا باد به نوعی درد اشاره دارد که با استفاده از آب معدنی برطرف می گردد.

بعضی نیز سورت را به پایکوبییدن تعبیر نموده اند و باداب سورت اروست را به معنای پایکوبی اروستی باد و آب می دانند. آن ها بر این باورند این تعبیر به این معنا است که باد به هر سمتی که بوزد، آب نیز به همان طرف بر روی پلکان به حرکت در می آید و با پیوند باد و آب صحنه ای شگفت انگیز خلق می گردد.

این چشمه ها در بخش چهاردانگه روستای سورت، پشت کوه، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست واقع شده و از ناحیه شمال به ارتفاعات و جنگل های درخت سوزنی، از شرق به ارتفاعات پوشیده از درختچه ها و گیاهان بوته ای، از جنوب به دره های پایین و از غرب به روستا اروست می رسند.

باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت اثر است. این چشمه ها از چند سال گذشته، تحت حفاظت میراث فرهنگی و محیط زیست قرار گرفته است.

این چشمه ها به وسیله سازمان میراث فرهنگی در سال 1387 پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1393 با امضای معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور حریم حفاظتی این اثر تصویب شد و این چشمه نخستین میراث طبیعی دارای حریم ایران است.

این جاذبه گردشگری در دوران چهارم زمین شناسی (پلیستوسن و پلیوسن) همزمان با آخرین چین خوردگی البرز پدید آمده و از دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ حجم آب، بو، مزه و رنگ تشکیل شده است.

چشمه ای که حجم آب آن زیاد بوده، استخری عمیق با قطر 15 متر دارد و آب آن بسیار شور است. از این استخر عمدتا در فصل تابستان برای آب تنی استفاده می نمایند و علاوه بر آن، آب این چشمه به علت شور بودن در زمستان یخ نمی زند.

چشمه دوم که آب کمتری نسبت به چشمه اول دارد، در بالادست و شمال غرب چشمه پرآب قرار گرفته و آب این چشمه ترش مزه بوده و رنگ قرمز و نارنجی دارد و در اطراف این چشمه مقداری از رسوبات آهنی به چشم می خورد.

جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها در شیب پایین کوهستانی آنها باعث به وجود آمدن صدها طبقه و ده ها حوضچه زیبا با رنگ های قرمز، زرد و نارنجی شده است و در واقع، جاذبه اصلی این چشمه ها طبقات و حوضچه های متعدد آن ها است که در هنگام غروب دیدنی تر است.

چشمه های باداب سورت در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا در دامنه البزر قرار دارند و اطراف آن دشتی پوشیده از درختچه های زرشک است و حوضچه های آن از جنس سنگ های رسوبی بوده که در گذر زمان به شکل طبقاتی و حوضچه شکل گرفته اند.

چند صد متر و در ارتفاعات چشمه های باداب سورت حوضچه ای با دیواره های سنگی وجود دارد که سال های زیادی آب در این قسمت جریان ندارد و به ″گودال زمان″ معروف شده است. در میان این حوضچه چاهی وجود دارد که از آن گاز خارج شده و به جانداران آسیب می رساند.

در گذشته آب این چشمه وسعتی حدود 30 هزار متر مربع داشته اما به علت خشکسالی و تغییرات آب و هوایی در 200 سال اخیر آب چشمه به شدت کاهش یافته و در حال حاضر آب بر روی هزار متر مربع از آن جریان دارد و قسمت هایی که آب جریان ندارد به رنگ سفید دیده می گردد.

وجود گوگرد، مس و آهن و نمک و آهک نیز رنگ چشمه ها را به ترتیب زرد، قرمز و سفید نموده است.

قدم زدن گردشگران با کفش روی سنگ های تراورتن و پلکان چشمه باعث شده تا آسیب زیادی به چشمه وارد گردد و از سوی دیگر خشکسالی نیز در سال های اخیر چشمه را تهدید نموده است.

منبع: توریسم آنلاین

به "این چشمه هفت رنگ خیالی نیست باداب سورت است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این چشمه هفت رنگ خیالی نیست باداب سورت است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید