این نشانه ها می گوید شما مهرطلب هستید!

به گزارش وبلاگ تور چین، یکی از الگوهای رفتاری و شخصیتی مخرب در افراد مهرطلبی است.

این نشانه ها می گوید شما مهرطلب هستید!

مهرطلبی در واقع کوشش و تقلای فرد برای دوست داشته شدن از سوی افراد است که در نهایت نتیجه معکوس خواهد داشت و باعث تنهایی فرد می شود. در این مطلب از وبلاگ تور چین به بیان ویژگی های افراد مهر طلب می پردازیم.

ویژگی های افراد مهر طلب چیست؟

مهرطلبی یعنی اعتیاد به راضی نگه داشتن افراد دیگر تا حدی که همواره منافع، خواسته ها و حقوق ما به خاطر فرد دیگری که از دوستان، خانواده یا آشنایان است، پایمال می شود.

چه عواملی باعث ایجاد مهرطلبی می شود؟

مهرطلبی در واقع ریشه در کودکی فرد دارد. این افراد به دلایلی احتیاج دارند تا بیشتر از حد متعادل به دیگران مهر بورزند و بیش از دیگران برای برطرف احتیاجهای آنان بکوشند.

روانشناسان ریشه رفتارهای این چنین را در سه چیز بیان می کنند:

  • افکار و اندیشه های فرد: تصور می نماید اگر به دیگران یاری نکند کار اشتباهی مرتکب شده است.
  • عادت های رفتاری: از کودکی برای از خودگذشتگی تشویق و تربیت شده و به این کار عادت دارد.
  • ملاحظات احساساتی: در صورت عدم یاری به دیگران یا کوشش برای راضی نگه داشتن آن ها احساس طرد شدگی می نماید یا با احساسات منفی احاطه می شود.

در ادامه به آنالیز رفتارهایی که نشان دهنده مهرطلبی است، می پردازیم.

زیاد از حد معذرت خواهی کردن

یکی از شایع ترین نشانه های مهرطلبی معذرت خواهی زیاد از حد است. از این که خودتان هستید و معذرت خواهی های بی جا و به علت چیزهایی که حتی نقشی در وقوع آن ندارید، نشانه مهرطلبی است.

عدم توانایی نه گفتن

افرادی که دچار مهرطلبی هستند حاضراند برای راضی نگه داشتن دیگران از همه منافع خود بگذرند و اغلب نمی توانند در مقابل خواسته های دیگران نه بگویند. این مسئله گاها برای این افراد مسائل و چالش های مختلفی را ایجاد می نماید و ایشان را به دردسر می اندازد. اگر می خواهید ارتباط بهتری با دیگران داشته باشید به مطلب با زخم زبان دیگران چگونه برخورد کنیم؟ سر بزنید.

کوشش بیش از حد برای شادمان کردن دیگران

در مقابل حساسیت در برابر ناراحتی دیگران کوشش برای شاد کردن آنان است. افراد مهرطلب معمولا عادت دارند برای شادی دیگران از خود گذشتگی زیادی نشان دهند. حتی این افراد برای راضی و شاد نگه داشتن دیگران به راحتی از اهداف خود دست می کشند و حاضر هستند برنامه خود را تغییر دهند.

کوشش برای جلب رضایت و تشویق دیگران

افراد مهرطلب بیش از هرکسی می کوشند تا تشویق و تمجید دیگران را به دست آورند. تحسین نشدن از سوی دیگران احساس ناکافی بودن به فرد می دهد و به علت کمبود عزت نفس باعث احساس نارضایتی و غم می شود. البته افراد مهرطلب می کوشند تا احساسات منفی خود را نیز کاملا پنهان کنند.

موافقت همه جانبه با دیگران

عزت نفس پایین در افراد مهرطلب باعث می شود که در هر بحثی نظرات غالب را بپذیرد و حتی اگر عقیده متفاوتی داشته باشد از بیان کردن آن صرف نظر کند. البته کار در اینجا به اتمام نمی رسد و فرد برای پذیرفته شدن از سوی دیگران نظرات مخالف عقایدش را نیز می پذیرد و با آن ها موافقت می نماید.

احساس مسئولیت در مقابل احساسات دیگران

البته که صحبت ها و رفتارهای ما در دیگران موثر است و ضروری است در زندگی به این موضوع توجه کنیم تا از عواقب رفتارهایمان بر دیگران مطلع باشیم. اما در افراد دچار مهرطلبی حساسیت به تاثیر بر دیگران بیشتر است. فرد مهرطلب می کوشد تا احساس بد اطرافیان خود را از بین ببرد در حالی که او علت این ناراحتی نیست و شاید کوشش های ایشان بی نتیجه باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب معجزات بغل کردن را جدی بگیرید! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "این نشانه ها می گوید شما مهرطلب هستید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این نشانه ها می گوید شما مهرطلب هستید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید