میزان گیری کیفیت آب آشامیدنی و هوا با تلفن همراه

به گزارش وبلاگ تور چین، موسسه فرانهوفر(Fraunhofer) آلمان یک طیف سنج کوچک مادون قرمز ساخته است که می توان آن را درون تلفن همراه قرار داد و از طریق آن کیفیت هوا، آب و اصالت دارو را میزان گیری کرد.

میزان گیری کیفیت آب آشامیدنی و هوا با تلفن همراه

موسسه فناوری های نانو فرانهوفر موفقیت بزرگی در ساخت یک طیف سنج مادون قرمز کسب نموده است که می تواند برای آنالیز کیفیت آب و هوا مورد استفاده قرار بگیرد.

به گفته محققان این تراشه که وزنی حدود یک گرم دارد می تواند در آینده درون تلفن های همراه قرار بگیرد.

طیف سنج مادون قرمز ابزاری است که می تواند طیف های الکترومغناطیسی نور را میزان گیری کند. طیف سنج های کنونی که در بازار موجود هستند چندین کیلوگرم وزن دارند و قیمت آنها هزاران یورو است. به همین علت این دستگاه ها برای استفاده عموم مناسب نیستند.

تحقیقات موسسه فرانهوفر در ابتدا بر روی ساخت طیف سنجی کوچک و مقرون به صرفه برای تشخیص داروهای تقلبی متمرکز بود. این طیف سنج با انتقال نور مادون قرمز و جمع آوری بازتاب آن سلامت دارو را میزان گیری می کرد. هر دارو طول موج های منحصر به فرد خود را دارد و اگر نور منعکس شده با طول موج تعیین آن دارو مطابقت نداشته باشد تعیین می گردد که مسئله ای وجود دارد.

با این حال این برنامه دیگر تنها به داروها محدود نمی گردد. الکساندر ویس(Alexander Weiß)، رئیس بخش ادغام دستگاه ها در این موسسه می گوید: طیف سنج ما کاربردهای مختلفی خواهد داشت مانند آنالیز تازگی غذاها و آنالیز کیفیت هوا و آب.

هدف نهایی ما تعبیه این تراشه درون تلفن های همراه است. این طیف سنج از طریق اپلیکیشن خاصی کار خواهد نمود.

هوش مصنوعی هم نقش مهمی در این فرآیند ایفا می نماید. هرچه بیشتر مردم از این سیستم استفاده نمایند توانایی آن در مقایسه بیشتر خواهد شد. اولین نمونه از طیف سنجی های آزمایشی فراوری شده اند و اگر مطالعات طبق برنامه پیش برود طی دو سال آینده این محصول به فراوری انبوه خواهد رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "میزان گیری کیفیت آب آشامیدنی و هوا با تلفن همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان گیری کیفیت آب آشامیدنی و هوا با تلفن همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید