ارزش واحد های نهضت مسکن چقدر است؟

به گزارش وبلاگ تور چین، باتوجه به آخرین قیمت هر متر مربع از واحد های نهضت ملی مسکن که چهار میلیون و 700 هزار تومان اعلام شده، اگر برخی واحد ها با همین نرخ به دست متقاضیان برسد قیمت یک واحد 60 متری این پروژه 282 میلیون تومان خواهد بود؛ البته برخی سازندگان مدعی هستند که به دلیل رشد قیمت نهاده های ساختمانی قیمت هر متر به حدود 8 میلیون تومان رسیده که در آن صورت نیز یک آپارتمان 60 متری نهضت مسکن 480 میلیون تومان هزینه خواهد داشت که بخش قابل توجهی از آن وام بانکی است.

ارزش واحد های نهضت مسکن چقدر است؟

به گزارش ایسنا، میانه قیمت یک آپارتمان 50 متری در بازار مسکن شهر تهران بر اساس اعلام مرکز آمار در تیرماه سال جاری به 2 میلیارد و 240 میلیون تومان رسیده و این در حالی است که قیمت واحد های نهضت ملی مسکن با نرخ اعلامی دولت یعنی متری 4.7 میلیون تومان 282 میلیون و با قیمت متری 8 میلیون تومان مدنظر سازندگان 480 میلیون تومان قیمت دارد که حدود یک پنجم نرخ های بازار مسکن مرکز است.

رسیدن 430 هزار واحد به مرحله فونداسیون

پروژه نهضت ملی مسکن که هدف گذاری آن احداث چهار میلیون واحد طی چهار سال است با تامین زمین برای حدود 1.5 میلیون واحد و رسیدن 430 هزار واحد به مرحله فونداسیون در کل کشور جریان دارد. البته طبیعتا پروژه ای به ابعاد چهار میلیون واحد دارای چالش هایی است. وزیر راه و شهرسازی بخشی از این چالش ها راعدم همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات می داند. از آن طرف سازندگان می گویند که تورم مصالح ساختمانی و پرداخت نکردن آورده از طریق بعضی متقاضیان، پروژه ها را دچار مشکل کرده است.

انبوه سازان، عزم دولت برای اجرای یک پروژه چهار میلیون واحدی در بخش مسکن را تحسین می کنند. اما هنوز به یک تفاهم مشترک با وزارت راه و شهرسازی نرسیده اند. مهم ترین اختلاف نظر بین بخش خصوصی و دولت، اختلاف بر سر قیمت تمام شده است.

گلایه وزیر ازعدم همکاری بانک ها با پروژه

از آن طرف وزارت راه و شهرسازی و سازندگان نسبت به سیستم بانکی گله مند هستند. بانک ها موظفند طبق قانون 20 درصد از تسهیلات سالیانه خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، اما در سال های اخیر حدود 5 درصد این تکلیف محقق شد. به نظر می رسد در هنوز بر پاشنه قبل می چرخد. چند روز قبل رستم قاسمی - وزیر راه و شهرسازی گفت که بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت خانه های نهضت ملی مسکن همکاری نمی کنند.

در بخش تامین زمین، اما به نظر می رسد مشکل چندانی وجود ندارد. بنا به گفته قاسمی تا کنون برای 1.5 میلیون واحد زمین تامین شده است. آمار تا 15 تیرماه نیز گویای آن است که 430 هزار واحد به مرحله فونداسیون، 201 هزار واحد به مرحله سقف، 140 هزار واحد به مرحله سفت کاری و 63 هزار واحد به مرحله نازک کاری رسیده و آن طور که محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی وعده داده تا پایان شهریورماه 100 هزار واحد به متقاضیان تحویل می شود.

زمین های مازاد دولتی در اختیار طرح ملی مسکن

یکی از مسائل به مقاومت دستگاه های دولتی در واگذاری اراضی مازاد خود به طرح نهضت ملی مسکن مربوط می شود. برای رفع این مشکل تفاهم نامه ای بین وزارت راه و شهرسازی با سازمان ثبت اسناد منعقد شده است. رییس جمهور به دستگاه های دولتی فرصت داده تا پایان شهریورماه نسبت به معرفی زمین های مازاد خود اقدام کنند در غیر این صورت زمین ها به نام وزارت راه و شهرسازی سند می خورد. گفته می شود تا کنون 9 درصد اراضی مازاد دولتی به پروژه جهش تولید و تامین مسکن اختصاص یافته است.

درخصوص شرایط اجرای طرح به دلیل عدم دستیابی به مفاهمه بین بخش خصوصی و بخش دولتی، بنا به گفته سازندگان، کار روی غلتک نیفتاده است. سیدمحمد مرتضوی - رییس کانون انبوه سازان چند روز قبل به ایسنا گفت که سازمان برنامه و بودجه در ایجاد تعدیل ها تورم نیمه دوم سال گذشته را لحاظ نکرده است. دولت سقف قیمت هر متر مربع از واحد های نهضت ملی مسکن را 4 میلیون و 750 هزار تومان خاطرنشان کرده؛ در حالی که بعضی سازندگان از قیمت های بالای 6 میلیون تومان و حتی 8 میلیون تومان سخن می گویند.

دست و پنجه نرم کردن بعضی سازندگان با تورم

ایرج رهبر - عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران و سازندگاه سایت 504 واحدی نهضت ملی مسکن شهریار خاطرنشان کرد: در ابتدای سال جاری هزینه هر متر مکعب بتن بین 600 تا 700 هزار تومان بود که هم اکنون به یک میلیون و 100 هزار تومان رسیده است. از آن طرف با تعلل متقاضیان در پرداخت آورده و پرداخت نشدن به موقع تسهیلات بانکی مواجهیم.

وی با ابراز نگرانی از تورم تدریجی نهاده های ساختمانی گفت: اگر دولت تعدیل ها را نپذیرد ممکن است به یک جایی برسیم که مجبور شویم برخلاف میل باطنی، کار را متوقف کنیم. تجهیزات ما مثل سیستم قالب، پاور، ژنراتور و ... هزینه بر است که خواب این تجهیزات باعث اتلاف سرمایه می شود.

به نظر می رسد عمده قرارداد های پروژه نهضت ملی مسکن که تا کنون منعقد شده با بخش دولتی بوده است. بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) از جمله دستگاه های فعال در پروژه نهضت ملی مسکن هستند. مسئولان وزارت راه و شهرسازی طی فراخوان هایی از انبوه سازان خوشنام و فعال برای مشارکت در این طرح دعوت کرده است.

زمین از دولت، ساخت خانه از مردم

یکی دیگر از شقوق پروژه نهضت ملی مسکن، واگذاری زمین به صورت خودمالک است. دولت در شهر هایی که امکان تامین زمین دارد با ارایه نقشه و الگو های ایرانی - اسلامی، زمین ها را در اختیار متقاضیان واجد شرایط در قالب گروه های دو و سه نفره قرار می دهد تا اقدام به ساخت و ساز کنند. در بعضی منطقه ها امکان واگذاری زمین به یک نفر نیز وجود دارد. واگذاری زمین خودمالک در شهر نو ایوانکی برای ساکنان شهر تهران انجام می شود و احتمالا در آینده با تامین زمین، شهر های قرچک و پیشوا نیز وارد این فرآیند می شوند. به گفته محمود محمودزاده در حال حاضر 333 هزار واحد نهضت ملی مسکن از نوع خودمالک است.

مدل دیگر طرح نهضت ملی مسکن، پرداخت تسهیلات به دارندگان زمین است. به این صورت که دولت تمامی امتیازات این طرح را به سازندگانی که زمین در اختیار دارند یا پروژه آن ها نیمه کاره مانده اختصاص می دهد و این افراد می توانند از تسهیلات تا سقف 450 میلیون تومانی این طرح به ازای هر واحد استفاده کنند.

کار ها با شدت و ضعف جلو می رود

به هر ترتیب پروژه نهضت ملی مسکن با وجود فراز و نشیب ها در منطقه ها مختلف کشور با شدت و ضعف پیش می رود. این طرح در صورت اجرا می تواند به خانه دار شدن بسیاری از مستاجران بیانجامد؛ مستاجرانی که در بعضی کلانشهر ها تا 70 درصد درآمد های خود را به پرداخت اجاره بها اختصاص می دهند. بر اساس آمار حدود 9 میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد.

به دلیل نوسانات شدید قیمت مسکن که از اواخر سال 1396 آغاز شده و ادامه دارد خرید خانه برای بسیاری از خانواده ها به هدفی دست نیافتنی تبدیل شده است. بر اساس اعلام مرکز آمار، میانه قیمت مسکن در شهر تهران به 44.8 میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. یعنی یک واحد 50 متری در مرکز به طور میانگین 2 میلیارد و 240 میلیون تومان قیمت دارد. معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می گوید زمین در شهر ها 40 درصد و در کلانشهر ها 60 درصد قیمت مسکن را به خود اختصاص می دهد.

اما با تمهیداتی که در حذف هزینه های زمین در طرح نهضت ملی مسکن اندیشیده شده قیمت واحد ها به مراتب پایین تر از نرخ های بازار خواهد بود. واگذاری زمین در طرح اقدام ملی مسکن شامل اجاره 99 ساله، فروش اقساطی 10ساله و مشارکت در ساخت است. البته فرم ج متقاضیان باید سبز باشد و از سال 1384 به بعد، زمین یا واحد مسکونی در اختیار نداشته باشند.

با این اوصاف حتی اگر قیمت متری 4.7 میلیون تومان را در نظر نگیریم و واحد های نهضت ملی مسکن با قیمت متری 8 تا 10 میلیون تومان ساخته شود یک واحد 60 متری با هزینه ای بین 480 تا 600 میلیون تومان ساخته می شود که کمتر از یک چهارم قیمت آپارتمان 50 متری در شهر تهران است.

منبع: فرارو

به "ارزش واحد های نهضت مسکن چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش واحد های نهضت مسکن چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید