خرید مواد غذایی به نصف رسیده است و حتی زیر نصف!

به گزارش وبلاگ تور چین، تمایل مردم برای خرید گوشت قرمز گرم، برنج ایرانی، مرغ کشتار تازه، حبوبات ایرانی، ماکارونی، انواع ماهی، میوه و سبزیجات تازه و به میزان کافی، خرما و ده ها قلم کالای ضروری دیگر به زیر نصف رسیده است؛ نه اینکه دل آن ها را زده بلکه دلیل آن گرانی بیش از 200 درصدی قیمت اقلام ضروری سفره های مردم، تنها در یک سال اخیر است.

خرید مواد غذایی به نصف رسیده است و حتی زیر نصف!

به گزارش اقتصاد 24، جهش قیمت مواد خوراکی با تعبیر جراحی مالی از سوی دولت عدالت محور، تحول جدی، اما خطرناک در نحوه تأمین و اندازه مصرف خورد و خوراک مردم داده است و بیشتر مردم مصرف و ذائقه غذایی خود را به علت نبود امکانات تغییر دادند و حالا نقاهت بسیار گرانی را پس از این جراحی پشت سر می گذارند.

نرخ مواد خوراکی و کالای اساسی علی رغم وعده دولت رئیسی مبنی بر تثبیت قیمت کالاهای ضروری، آنقدر بالا رفته که مردم کمتری به سراغ خرید و مصرف مواد غذایی می روند. نه اینکه در سفره مردم چیزی نباشد بلکه اندازه مصرف، دفعات خوردن غذاهای گوشتی و... کمتر شده است و از مواد غذایی کم کیفیت استفاده می نمایند.

کارشناسان همیشه به حفظ سلامت مردم تأکید دارند و کاهش مصرف مواد غذایی و خوراکی های ضروری را تهدید جدی اقتصاد کشور می دانند.

گزارش میدانی خبرنگار اقتصاد 24 نشان می دهد طبق آمارهای رسمی از ابتدای امسال تا به امروز بیشتر مواد غذایی دستخوش تغییر قیمت شده و گرانی مواد خوراکی تأمین معیشت مردم را سخت تر نموده است.

چه بلایی سر بازار پُر تقاضای حبوبات آمده!

با ادامه هوای سرد مصرف حبوبات برای تهیه آش و سایر غذاهای زمستانی بیشتر شده است، اما همانطور که اشاره شد مردم کمتر جرأت خرید حبوبات را دارند.

نگاهی به بازار حبوبات نشان می دهد، هر کیلو لوبیا قرمز با افزایش حدود 19 درصدی نسبت به ماه های گذشته و لوبیا سفید با افزایش حدود 18 درصدی بالاترین افزایش قیمت را در طول یک ماه اخیر تجربه کردند و به کیلویی 59 و 55 هزار تومان رسیده است.

عدس، لپه و نخود نیز از گرانی در امان نمانده اند و هر کدام به ترتیب کیلویی 4، 3 و 3 هزار و 500 تومان افزایش داشته اند.

البته قیمت حبوبات خارجی ظاهراً از محصول ایرانی مقرون به صرفه تر است، اما این فاصله قیمتی هم نمی تواند جبران گرانی حبوبات را داشته باشد و این بازار علی رغم احتیاج، در رکود عجیب و کم سابقه ای به سر می برد.

تخم مرغ هم به سفره های مردم نمی رسد

امید اقشار ضعیف به خوردن تخم مرغ و سیر شدن یک روز دیگر از زندگیشون بود، اما گرانی این خوشی کوتاه مدت را گرفت و دیگر تخم مرغ به سفره خیلی ها نمی رسد. هرچند همیشه دولت اصرار بر حفظ قیمت این محصول پروتئینی نسبتاً مقرون به صرفه در بین سایر محصولات پروتئینی دارد، اما متأسفانه هر باره پس از یک ماه نظارت و کنترل قیمت ها ناگهان فنر قیمت تخم مرغ رها می گردد و یک شوک نو قیمتی به بازار وارد می نماید.

در هفته های متوالی اواسط دی تا این روزهای بهمن ماه، شانه 30 تایی تخم مرغ درشت دولتی در میادین میوه و تره بار 84.500 تا 86 هزار تومان عرضه می گردد که این شانه تخم مرغ تا آذر ماه امسال 58 هزار تومان فروخته می شد.

مرغ هم غذای لاکچری شده

به گزارش اقتصاد 24 ، اگرچه تا سال گذشته مردم برای خرید مرغ باید هزینه ای بیشتر از سال های قبل پرداخت می کردند، اما باز هم در طی ماه به خرید این مواد پروتئینی آن هم با ایستادن در صف های طولانی داشتند، اما امسال هم قیمت مرغ همچنان بر الاکلنگ خود سوار است و هر روز با نوسان قیمت روبروست. ناگفته نماند قیمت این محصول پروتئینی از 52.500 تومان در ابتدای دی 1401 به 59 هزار و 500 تومان در بهمن رسیده است با این حال باز هم بخش زیادی از مردم خرید این کالا را به تعویق می اندازند و در پی مرغ منجمد کیلویی 45 هزار تومان در بازار سرگردان هستند.

البته بخش دیگری از مردم هم هستند که قید خرید مرغ منجمد را زده اند و تنها با خرید اسکلت مرغ، بال و گردن و حتی چربی مرغ شکم خانواده را پُر می نمایند!

خیلی ها طعم گوشت قرمز را فراموش نموده اند

دیگر خیلی ها در تهران و سایر شهرها طعم گوشت مرغ را از یاد برده اند. از مرغ و تخم مرغ و حبوبات که بگذریم نوبت گوشت قرمز می رسد، محصول پروتئینی که از دیرباز جزو ماده مصرفی در همه آشپزخانه های ایرانی بوده است، اما امروز کمتر کسی فکر خرید گوشت گوسفندی و گوساله به ذهنش می رسد چراکه هر کیلو گوشت گرم در حداقل ترین قیمت حدود 250 هزار تومان و حداکثر آن کیلویی 380 هزار تومان در بازار رسیده است. شقه گوسفندی نیز از حداکثر کیلویی 240 هزار تومان با افزایش حدود 30 درصدی به 330 هزار تومان در ابتدای بهمن رسیده است.

گوشت چرخ نموده قرمز نیز متناسب با این افزایش قیمت به سقف 280 هزار تومان رسیده در حالی که این محصول در ابتدای دی 220 هزار تومان بوده است.

این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی با راه اندازی سامانه ستکاوا (سامانه تأمین و توزیع کالا)، مدیریت یکپارچه و تنظیم بازار گوشت قرمز را در دستور کار خود قرار داده است، اما انگار قرار نیست با راه اندازی این سامانه مردم حتی برای یک وعده غذایی در هفته از گوشت استفاده نمایند!

ناگفته نماند خرید گوشت های منجمد وارداتی هم کار هر کسی نیست. از یک طرف کمبود این محصول در بازار و از سوی دیگر افزایش قیمت دولتی آن باعث نگرانی خریداران گوشت قرمز منجمد در بازار شده است.

قدرت خرید، به ماهی هم نمی رسید

شاید به جرأت باید گفت که هستند بچه هایی که هنوز ماهی نخورده اند، البته نه برای اینکه به ذائقه آن ها خوش نمی آید بلکه به علت اینکه هنوز خانواده به علت گرانی نمی تواند ماهی خریداری کند و این محصول پروتئینی مفید نیز از سبد خانوارها حذف شده است.

هرچند سازمان شیلات ایران در پی آن است تا سهم آبزیان را در سبد مصرف مردم افزایش دهد، اما تا به امروز نتوانسته برنامه ای برای تثبیت نرخ ماهی در بازار اجرا کند.

در حال حاضر مقرون به صرفه ترین ماهی در بازار مصرف تهران به کیلویی 59 هزار تومان رسیده است. ماهی قزل آلا که تا سال پیش یک محصول پُر هوادار و پُر متقاضی بوده به کیلویی 170 هزار تومان رسیده و این رقم برای خانوارها بسیار سنگین است، از این رو حذف این مواد غذایی از سفره ها قطعی شده است.

خداحافظی ایرانی ها با برنج ایرانی!

افزایش حدود 200 درصدی برنج از سال پیش تا امسال باعث عدم خرید و مصرف این محصول خوش خوراک و خوش طعم و عطر از سوی خانواده ها شده و کمتر مردم سر سفره خود برنج ایرانی می گذارند و می خورند.

هرچند دولت با نظارت خود توانست افسار گرانی این محصول را در دست بگیرد، اما تثبیت قیمت ها هم برای مصرف نماینده نهایی بی تأثیر بود چراکه برنج کیلویی 130 هزار تومان برای اقشار میانه و ضعیف جامعه رقم بالایی است.

شاید بعضی برنج خارجی را وارد آشپزخانه خود نموده اند، اما قیمت این محصول خارجی هم همپای سایر کالاها تجربه گرانی را داشته تا جایی که امروز حداقل قیمت هر کیلو برنج خارجی در بازار به 40 هزار تومان و حداکثر آن به 78 هزار تومان رسیده است.

تا خاتمه سال مواد خوراکی باز هم گران می گردد؟

در ادامه سیاست های پولی و ارزی دولت سیزدهم، احتمال گرانی مواد خوراکی تا خاتمه سال زیاد است و خرید مواد غذایی به علت گرانی بیشتر قیمت ها سخت تر و در بعضی موارد غیر ممکن خواهد شد که این شرایط، آژیر به خطر افتادن سلامت مردم را به صدا در می آورد.

منبع: فرارو

به "خرید مواد غذایی به نصف رسیده است و حتی زیر نصف!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید مواد غذایی به نصف رسیده است و حتی زیر نصف!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید