ابراز علاقه ارزیاب یونسکو به ماسوله

به گزارش وبلاگ تور چین، روستای پلکانی ماسوله سال 1354 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد، در سال 2007 میلادی پرونده آن با توجه به معماری و فرهنگ بومی وارد فهرست موقت میراث یونسکو شد، اما هیچ گاه فرصت بررسی و ثبت جهانی برای ان مهیا نشد.

ابراز علاقه ارزیاب یونسکو به ماسوله

حالا پس از 15 سال، پرونده منظر فرهنگی ماسوله در یونسکو باز شده و ارزیاب این سازمان فرهنگی نیز از ششم تا یازدهم مهرماه 1401 بررسی های میدانی را انجام داده که به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان نیز نتیجه این ارزیابی تا کنون رضایت بخش بوده است.

نعیمه بن کاری، ارزیاب یونسکو در پایان کارش در ماسوله، دیداری با قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشته که نظر اولیه خود را درباره این پرونده که موانع بسیاری هم بر سر راه ثبت آن وجود داشته، بیان کرده است.

به گفته او، ماسوله ارزش های زیاد و خوبی از نظر معماری و در کنار آن وجه انسانی دارد که قابل توجه است. همیشه در مسائل مربوط به میراث فرهنگی این تصور وجود دارد که وقتی می خواهید از میراث فرهنگی حفاظت کنید باید تنها کالبد فیزیکی را حفظ کنید و روح اثر را نادیده بگیرید، اما این تصور اشتباه است. در ماسوله علاوه بر این که کالبد فیزیکی حفظ شده است روح و زندگی جریان دارد. ما نباید روح یک اثر فرهنگی تاریخی را نادیده بگیریم.

ارزیاب یونسکو همچنین گفت: موضوعی که نظر من را در ماسوله جلب کرد، این بود که در این شهر در عین حال که بناهای آن به شکل سنتی حفظ شده است، برق به گونه ای تعبیه شده که سیمای سنتی را بهم نریخته و مدرنیته خودش را غالب نکرده است.

نعیمه بن کاری در دیدار با استاندار گیلان هم گفته بود: ماسوله پتانسیل های زیادی برای پیوستن و تبدیل شدن به سایت جهانی دارد. زندگی مدرن در بافت معماری سنتی ماسوله تغییر خاصی ایجاد نکرده و تمدن آن حفظ شده است.

علی دارابی ـ معاون میراث فرهنگی ـ در دیدارِ ارزیاب یونسکو این توضیح را داده که ماسوله یکی از سه پرونده ای است که در کنار پرونده های کاروانسراهای ایرانی و دیزمار تکمیل و به یونسکو ارسال شده است.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین درباره ویژگی خاص ماسوله برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، اظهار کرد: زندگی به معنای واقعی در ماسوله جاری است و این شهر نماد زیبایی برای ما ایرانیان شده است. خوشبختانه مردم منطقه همکاری خوبی برای ثبت جهانی داشتند و نسبت به این پرونده احساس مسؤولیت جهانی دارند. امیدوارم با حمایت و پشتیبانی خانم نعیمه بن کاری در کمیته میراث بین الدول، ماسوله در فهرست ثبت جهانی قرار بگیرد و نام نیک شما (نعیمه بن کاری) برای مردم ایران و جهانیان که برای ثبت جهانی این اثر تلاش کردید، به یادگار بماند.

مصطفی پورعلی ـ مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی ـ هم در نشستی که ارزیاب یونسکو حضور داشت، به استراتژی های جدیدی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ثبت های جهانی اشاره کرد و گفت: با توجه به این استانداردها و پس از بررسی کارشناسان، تصمیم بر آن شد امسال پرونده ماسوله به یونسکو ارسال شود. 10 اثر آمادگی ارسال به یونسکو را دارند، اما صرفا به خاطر محدودیت سالانه یونسکو، نمی توانیم همه را ارسال کنیم.

پرونده ماسوله قرار است در سال 2023 در یونسکو بررسی شود. ایران درحال حاضر 26 اثر را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کرده که با توجه نظر ارزیاب های یونسکو درباره پرونده کاروانسراها و ماسوله، بسیار امیدوار است این فهرست میراث جهانی، طولانی تر شود.

منبع: گردشبان

به "ابراز علاقه ارزیاب یونسکو به ماسوله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز علاقه ارزیاب یونسکو به ماسوله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید