آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار گردید

به گزارش وبلاگ تور چین، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار گردید.

آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار گردید

علی مشهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خمین اظهار کرد: آیین سنتی کوسه ناقالدی (ناقالی) یک رسم از مناسک آیینی دیرینه مردم استان مرکزی است که هر سال در روستای خان آباد از توابع شهرستان خمین برگزار می گردد. این جشن مربوط به چوپانان بوده و پیغام آن شکرگزاری از خداوند است.

وی اضافه نمود: این آیین که دارای قدمت طولانی است کمتر مد نظر بود و در چند سال اخیر سازماندهی شده و با نظم بیشتری از سوی جوانان و همکاری شورا، دهیار و شورای ورزشی روستا برگزار می گردد و بعد از سازماندهی این مراسم، مردم بطور چشمگیری از این آیین استقبال می نمایند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خمین گفت: اجرای این آیین سنتی به معنای آن است که کمر زمستان شکسته و بهار نزدیک است و این رسم در کنار کار ویژه فرهنگی، جنبه تفریح و تفریح نیز دارد.

وی اضافه نمود: این رسم که به لحاظ ریشه های تاریخی در شمار نمایش های آیینی آورده می گردد، یادآور جشن سده از جشن های ایران باستان است که مردم با پشت سر گذاشتن سرمای شدید زمستان، نوید فرا رسیدن نوروز را جشن می گرفتند.

مشهدی با بیان اینکه این جشن در روزگاران قدیم مخصوص چوپانان و گله رانان بوده و بازیگران در این جشن پنج تا 10 نفر هستند، گفت: نفر اول با پوشیدن لباس چوپانان و به سر کردن پوست بزغاله و تزئین خود، به نقش کوسه یا ناقالدی در می آ ید. مردم معتقد هستند که آمدن کوسه ناقالدی شگون دارد و با خود خیر و برکت به همراه می آورد و موجب باروری و زایش میش ها و بزها می گردد. از سوی دیگر چوپانان و افراد فقیر که اجرا نمایندگان این مراسم هستند، از این راه معیشتی بدست می آوردند تا زمستان را راحت تر بگذرانند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خمین افزود: اوج جشن و هنرنمایی کوسه و همراهان در منزل کدخدا یا بزرگ ده است. در این خانه کوسه هنرنمایی را به حد کمال می رساند و سنگ تمام می گذارد و صاحب خانه مبلغی پول یا خوراکی را به کوسه می دهد.

مشهدی افزود: آیین سنتی کوسه ناقالی در روستاهای چهارطاق، طیب آباد، لکان ، خوراوند و نازی شهرستان خمین نیز برگزار می گردد.

منبع: همگردی

به "آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین سنتی کوسه ناقالدی در خان آباد خمین برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید