کشف یک هیچ بزرگ

به گزارش وبلاگ تور چین، گروهی از متخصصان ستاره شناس قصد داشتند دو ابر ملکولی در فضا را دقیق تر بررسی کنند. آن ها، اما در کمال شگفتی به یک خلاء، یک خالی بزرگ رسیدند؛ فضایی که ممکن است با انفجار اَبَرنُواَختَر پدید آمده باشد.

کشف یک هیچ بزرگ

به گزارش دویچه وله، ستاره شناسان در پی بررسی بیشتر گاز های میان ستاره ای (ابر ملکولی) بودند که به یک خلاء بزرگ یا دقیق تر بگوییم به یک حباب برخوردند عاری از گاز و گرد غبار کیهانی.

قطر این خلاء 500 سال نوری است که دو ابر ملکولی همچون دو حباب صابون به آن چسبیده اند. دانشمندان در مورد چگونگی پیدایش این فضا تا به امروز چیز زیادی نمی دانند.

ستاره شناسان حدس می زنند که یک اَبَرنواَختر در پس این خلاء باشد.

پرجرم ترین ستاره های گیتی با انفجاری بزرگ به نام اَبَرنُواَختَر (Supernova) به زندگی خود انتها می دهند.

یک اَبَرنواختر زمانی رخ می دهد که یک ستاره در حال مرگ، شروع به خاموش شدن می کند. در آن لحظه به طور ناگهانی منفجر شده و حجم بسیار زیادی نور تولید می کند.

احتمال می رود که اجزای ستاره از طریق موج ضربه ای به بیرون پرتاب شده و به این ترتیب این فضای خالی را پشت سر خود گذاشته باشند.

گاز ها و گرد و غبار کیهانی سطح ستاره احتمالا در این انفجار بزرگ به صورت ابر های متراکم فشرده شده اند و ممکن است که به این ترتیب ابر های ملکولی را پدید آورده باشند. موضوع بررسی پژوهشگران هم در حقیقت در ابتدا همین ابرملکولی بود.

اما پژوهشگران می گویند این حباب بزرگ تر از است که از طریق یک ابرنواختر ایجاد شده باشد. به همین دلیل آن ها از احتمال دیگری هم سخن می گویند: اینکه یک خوشه ستاره ای همزمان به طور کامل حدود 6 تا 22 میلیون سال پیش منفجر شده باشد.

ابر های ملکولی محل تولد ستاره های تازه اند. شکل گیری ستارگان تازه در قسمت های چگال تر این ابر ها رخ می دهد، آنجا که ملکول ها همدیگر را متقابلا جذب می کنند و متراکم می شوند.

منبع: فرارو

به "کشف یک هیچ بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک هیچ بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید