پاسداشت اخلاق پژوهش و ارزش تاریخی متون

به گزارش وبلاگ تور چین، خبرنگاران در قم - محمدباقر انصاری: هر پژوهش، تحقیق و نوشته ای در ابتدا، میانه و خاتمه خود از اسلوب هندسی و رویکرد فکری برخوردار است. نحوه چینش و چرخشی که پژوهشگر کلمه به کلمه و جمله به جمله در نوشتار به کار می بندد تفاوت او را با دیگر پژوهشگران روشن می سازد.

پاسداشت اخلاق پژوهش و ارزش تاریخی متون

بسامد واژگان و الگوی هم نشینی و جانشینی آن ها در بندبند نوشتار، روح، لحن و سبک پژوهش را می سازد. از یک سو فرم و زیبایی هندسی و قالب نوشتار و از سوی دیگر بن مایه و محتوای متن کفه وزن دهنده نوشتن است. دراین میان اخلاق پژوهش و تقید و باور پژوهشگر به رعایت امانت و به کارگیری نقل قول ها و متون با ذکر سند و منبع هر چند نقش کوچک و به ظاهر کم اهمیت، ارزش استنادی منبع و صندلی توثیقی پژوهشگر را می سازد.

استاد محقق آیه الله فقید سیدهادی خسروشاهی مشی شخصی و پژوهشی اش گام به گام درس آموز الگو بود اما آنچه در میان همه سجایای اخلاقی و رفتاری این مرد عظیم مرا به اعجاب و شگفتی وامی داشت الزام و تقید پیوسته اش به رعایت امانت در پژوهش و تکیه بر مسائل کوچکی برای ما و عظیم برای ایشان بود.

این مسئله در نشر مجلد به مجلد مجموع آثار حضرت علامه محمدحسین طباطبایی برای بنده و همکارانم در مؤسسه بوستان کتاب که ناشر این اثر سترگ بوده و هست بارها به اثبات رسید. وی با موشکافی ستودنی و با دقتی وصف ناشدنی صفحه به صفحه آثار مطالعه می کرد و به خود و به ما اجازه نمی داد حتی واوی از کلام جناب علامه جابجا گردد و جمله یا عبارتی بر خط و سطر کتاب نماینده گردد.

برای او اثر علامه گذشته از ارزش علمی ارزش تاریخی نیز داشت. آیندگان برابر همین متن او و جناب علامه را به نقد و مطالعه می نشینند. بنابراین رعایت امانت برای جناب ایشان سرلوحه کار و پژوهش بود.

ایشان محققی به روز و پرخوان بود و بر کرسی علمی که ممحض آن بود در خواندن کتاب و مقاله یا حتی یادداشتی که به ظاهر خرد می نمود در نقد و اصلاح آن بسیار می کوشید. انتشار دستاوردهای علمی و فکری این مرد عظیم و محقق ارزنده برای هر نشری افتخاری عظیم و سترگ بوده و هست و موسسه بوستان کتاب سالیان بسیاری ناشر این آثار بود.

در کنار نشر این اندیشه های ژرف، استاد سید هادی خسروشاهی پیوسته در گام نخست نه پژوهش گری صاحب اثر، که حامی و پشتیبان همه جانبه و غیور بود. چه بسیار روزهایی که پیوسته از حال و احوال نشر کتاب در پهنه جغرافیایی ایران می پرسید و آن هنگام که مؤسسه را در تامین نقدینگی خرید کاغذ کم توان می دید با همه دغدغه های فکری و فرهنگی که داشت با قرض الحسنه ای به جا به یاریمان می رسید تا مبادا در نشر آثاری که تشنگان و طالبان فراوان داشت، باز بمانیم.روحش شاد، نامش پرآوازه و یادش گرامی.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "پاسداشت اخلاق پژوهش و ارزش تاریخی متون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسداشت اخلاق پژوهش و ارزش تاریخی متون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید