همه چیز درباره فلورونا؛ عفونت همزمان کرونا و آنفلوآنزا

به گزارش وبلاگ تور چین، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تشریح ویژگی های ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا که فلورونا نام گرفته است، گفت: واکسن نزده ها که بنا بر آمار، حدود هشت میلیون نفر در کشور را شامل می شوند، می توانند برای بروز یک پیک دیگر در کشور مشکل ساز شوند.

همه چیز درباره فلورونا؛ عفونت همزمان کرونا و آنفلوآنزا

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا ناجی درباره ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا که فلورونا نام گذاری شده است، گفت: فلورونا یک عنوان نو است، اما ابتلای همزمان به دو عفونت تنفسی پدیده نوی نیست. سابقه این موضوع از قبل هم وجود داشته و در دوران کووید هم امکان بروز این پدیده وجود دارد. معمولا ممکن است که درصدی از افراد، به صورت توامان به عفونت های ویروس های تنفسی مبتلا شوند. به عنوان مثال از گذشته ممکن بود ویروس هایی مانند آنفلوآنزا یا ویروس های تنفسی دیگری به صورت همزمان در یک فرد ایجاد عفونت نمایند که البته درصد کمی است.

فلورونا؛ عفونت همزمان کرونا و آنفلوآنزا

وی با بیان اینکه در دوران پاندمی هم بسته به فعالیت ویروس های مختلف این موضوع را شاهد بودیم، گفت: بنابراین ایجاد عفونت همزمان دو بیماری تنفسی در یک فرد، موضوع نوی نیست. بر این اساس فلورونا، ترکیب آنفلوآنزا و کووید نیست، بلکه ایجاد عفونت همزمان این دو بیماری در فرد است. به طوری که یک فرد هم به کرونا مبتلا شده است هم به آنفلوآنزا و نام نوی مانند فلورونا بر آن گذاشتند؛ بنابراین به این معنا نیست که ویروس های عامل کووید و ویروس های عامل آنفلوآنزا از نظر ژنتیکی باهم ترکیب شده باشند.

خطر بروز نوترکیبی به وسیله ترکیب ژنتیکی سویه های مختلف کرونا

ناجی با بیان اینکه در عین حال در شرایط فعلی هم باتوجه به گردش واریانت های مختلف، ممکن است مثلا واریانت دلتا و اُمیکرون به صورت همزمان در فردی منجر به عفونت شوند، گفت: البته احتمال ضعیفی وجود دارد که ویروس هایی که هم خانواده هستند، مانند سویه های مختلف ویروس کرونا، با یکدیگر نوترکیبی هم بدهند و منجر به سویه های نوی گردد. به همین علت تاکید می کنیم که باید کووید را کنترل کنیم تا شانس ایجاد سویه های نو را کاهش دهیم؛ به طوری که هم خود ویروس کمتر تکثیر گردد و تغییرات در آن ایجاد نگردد و هم اینکه احتمال نوترکیبی بین گونه ها و واریانت های مختلف را کاهش دهیم؛ بنابراین درباره ویروس های هم خانواده ممکن است هم بروز همزمان آن ها را در یک فرد داشته باشیم و هم ممکن است، شاهد بروز نوترکیبی در آن ها باشیم. به طوری که سویه هایی باهم ترکیب شده و یک سویه نو ایجاد گردد.

احتمال تشدید علائم در فلورونا

وی درباره عوارض ابتلای همزمان به ویروس کرونا و آنفلوآنزا، گفت: علائم بروز همزمان این دو ویروس در یک فرد، تفاوتی با علائم کرونا یا آنفلوآنزا ندارد، اما در هر صورت از آنجایی که دو ویروس باهم بروز پیدا نموده اند، ممکن است علائم را تشدید کند. بسته به شرایط ایمنی و بیماری هایی که فرد دارد، ممکن است بیماری شدیدتر گردد. در عین حال موارد دیگری در زمینه بروز همزمان آنفلوآنزا و کرونا بوده است و حالا عنوان نوی به نام فلورونا بر آن گذاشته شده است.

ناجی تاکید نمود: کاملا این احتمال وجود دارد که در کشور هم شاهد ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا باشیم. شناسایی اندازه شیوع این پدیده، بسته به این است که سیستم آزمایشگاهی ما اقدام به تشخیص همزمان ویروس های تنفسی مختلف کند. پیش از کووید هم درباره ویروس های مختلف وقتی تست همزمان را می داشتیم یا شناسایی اهداف چندگانه را در یک تست مدنظر قرار می دادیم، امکان شناسایی وجود داشت. بر همین اساس در حال حاضر باتوجه به اینکه احتمال بروز آنفلوآنزا و سایر ویروس های تنفسی بیشتر شده، سازمان های جهانی تاکید می نمایند که ما تست هایی را انجام دهیم که به شناسایی همزمان ویروس های تنفسی مختلف از جمله عامل کووید بپردازد و شناسایی کنیم که چه عفونت هایی به صورت همزمان ایجاد می گردد یا اگر موارد کوویدمان منفی هستند، چه ویروس دیگری ممکن است در حال گردش باشد. این موارد برای برنامه ریزی بهداشتی بسیار مهم است.

اومیکرون منجر به مرگ هم می گردد؟

وی درباره شرایط کشور هایی که شیوع اُمیکرون در آن ها بالا رفته است، گفت: باید توجه کرد که به نسبتی که تعداد ابتلا بالا می رود، درصد افرادی که به بستری شدن نیاز پیدا نموده یا بیماری شدیدی می گیرند که گاهی در بعضی موارد منجر به مرگ گردد نیز افزایش می یابد. در هر صورت اکنون این موضوع را در کشور هایی که شناسایی درستی را دارند، می بینیم. یعنی مرگ ناشی از اُمیکرون هم وجود دارد. بااین حال تا به امروز اطلاعاتی که از اُمیکرون وجود دارد، این است که نسبت به دلتا هم اندازه بستری شدن و هم اندازه مرگ ومیر ناشی از آن پایین تر است، اما همچنان باید آن را دنبال کنیم و اطلاعات لازم را به دست آوریم که اگر تغییراتی به وجود می آید، بتوانیم پیش بینی کنیم و عملکرد و پاسخ مناسب داشته باشیم.

تاثیر واکسن ها بر اومیکرون

وی درباره تاثیر واکسن ها بر اُمیکرون، گفت: مطالعاتی درباره فایزر، اسپوتنیک، آسترازنکا، سینوفارم، سینوواک و ... و اثرشان بر اُمیکرون صورت گرفته است که همه این واکسن ها نسبت به اُمیکرون کاهش ایمنی دارند و بر همین اساس اکنون تزریق دز بوستر بسیار مهم است؛ بنابراین مشکل مربوط به واکسن ها نیست، بلکه مشکل مربوط به تغییرات ویروس است. حال در جهان باید تصمیم گرفته گردد که ترکیبات واکسن ها را بر اساس واریانت های نو تغییر دهند یا با اصرار بر دز های بوستر که طبق مطالعات می تواند در مبارزه با اُمیکرون بسیار موثر باشد، تشویق کنیم که افراد مراجعه نمایند و دز بوستر را تزریق نمایند. ما هم در این شرایط هستیم و اعلام شده که افراد بالای 18 سال برای تزریق دز بوستر مراجعه نمایند و مردم باید نسبت به این موضوع اقدام نمایند.

منبع: فرارو

به "همه چیز درباره فلورونا؛ عفونت همزمان کرونا و آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره فلورونا؛ عفونت همزمان کرونا و آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید