نگاهی به برنامه های هفته صنایع دستی سال جاری در استان کرمان

به گزارش وبلاگ تور چین، ایرنا/ این خبر پیرامون نگاهی به برنامه های هفته صنایع دستی سال جاری در استان کرمان برای شما نوشته شده است.

نگاهی به برنامه های هفته صنایع دستی سال جاری در استان کرمان

برنامه های هفته صنایع دستی سال جاری در استان کرمان از امروز در حالی شروع می گردد که افتتاح دبیرخانه پنج شهر و یک روستای ملی صنایع دستی در کرمان از جمله برنامه های محوری و راهبردی این مناسبت در استان خوانده شده تا امیدها برای ارتقای جایگاه صنایع دستی این خطه را بیشتر از همواره کند.

اسفند سال 1400 بودکه بنا به تصمیم کمیته انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی، شهرهای شهر بابک در رشته فیروزه، راور در رشته قالی، قلعه گنج در حصیربافی، راین برای چاقو سازی و کرمان به عنوان شهر ملی صنایع دستی انتخاب شدند. پیش از آن در سالهای گذشته نیز روستای دارستان شهرستان سیرجان به واسطه گلیم شیریکی پیچ به عنوان دهکده جهانی انتخاب شده بود.

حال پس از گذشت 14 ماه از انتخاب شهرهای ملی صنایع دستی استان کرمان طی هفته صنایع دستی دبیرخانه شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در شهرهای کرمان، راور، قلعه گنج، راین، شهر بابک و روستای بیدکردوییه بافت افتتاح می گردد و افتتاح این دبیرخانه تنها برنامه این مناسبت نیست؛ در این مناسبت ضمن برپایی انواع نمایشگاه ها شهروندان با داشته های کمتر شناخته شده کرمان از جمله گلیم چهل ماشوله بافت و نیز کارگاه های نساجی سنتی نیز آشنا خواهند شد.

اما پیش از تشریح برنامه های این مناسبت، خبرنگار به سراغ مدیران میراث فرهنگی کرمان رفته تا درباره اهمیت راه اندازی دبیرخانه شهرهای ملی صنایع دستی گفت و گو کند که مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در این زمینه معتقد است: با فعال شدن دبیرخانه شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در استان فعالیت های آموزشی، برگزاری نمایشگاه، نرخ گذاری، بازاریابی و تجاری سازی محصولات صنایع دستی نیز پرقوت تر از گذشته در این منطقه ها دنبال می گردد.

فریدون فعالی اضافه کرد: شکل گیری و توسعه زیرساختهای حوزه صنایع دستی، حافظت و ترویج صنایع دستی، ارتقای توانمندی فعالان و صنعتگران صنایع دستی، راه اندازی چرخه فراوری، بازاریابی، فروش و صادارت محصولات صنایع دستی، حمایت از هنرمندان این بخش با اعطای کمکهای مالی و تسهیلاتی و غیره از جمله اهدافی هستند که برای شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی پیش بینی شده است.

وی بعلاوه با اشاره به تدارک برنامه های مختلف برای روز و هفته صنایع دستی در استان کرمان توضیح داد: پنج نشست تخصصی و پژوهشی در رشته های گلیم شیریکی پیچ سیرجان، پته دوزی، فرش دستباف، هنرهای سنتی و تزئینات معماری در این هفته برگزار می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بیان نمود: برگزاری نمایشگاه و کارگاه های فراوری زنده صنایع دستی در میدان تجلی کرمان، افتتاح کارگاه باز زنده سازی (احیای) نساجی سنتی، برگزاری نمایشگاه گروهی سفال و سرامیک و نیز افتتاح کارگاه تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی کرمان از جمله دیگر برنامه های گرامیداشت هفته صنایع دستی در استان کرمان است.

وی بعلاوه اعلام نمود: برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت صنایع دستی در منطقه ها کمتر پیشرفته و کم برخوردار استان کرمان و دوره آموزشی اصالت شناسی و تبارشناسی صنایع دستی برای شاغلان این حوزه طی هفته صنایع دستی تدارک دیده شده است.

فعالی اضافه کرد: افتتاح خانه صنایع دستی شهرستان بم، برگزاری نمایشگاه گروهی گلیم چهل ماشوله در شهرستان بافت، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و اجرای مراسم بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی در خانه حاج آقا علی شهرستان رفسنجان و شهر سرچشمه و نیز برگزاری کارگاه های فراوری زنده پته دوزی و حصیربافی در شهرستان جیرفت نیز در هفته صنایع دستی انجام می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان بعلاوه گفت: اکران مستند 15 دقیقه ای صنایع دستی استان به زبان های فارسی، انگلیسی و عربی برای عموم مردم و اهدای 2 جلد کتاب دایره المعارف دستبافته عشایری، روستایی و گلیم شهر جهانی سیرجان به جامعه علمی و تخصصی هدف استان و کشور با تیراژ 450 سری 2 جلدی را نیز در هفته صنایع دستی خواهیم داشت.

فعالی ادامه داد: انعقاد تفاهمنامه بین اداره کل امور اتباع استانداری و اداره کل میراث فرهنگی برای ایجاد اشتغال و کاهش آسیب های اجتماعی، نشر 6 فراوری محتوا در رشته های شاخص صنایع دستی استان با راوی و به صورت 2 زبانه، بعلاوه ملاقات با هنرمندان و پیشکسوتان استان از دیگر برنامه های این هفته است.

منبع: همگردی

به "نگاهی به برنامه های هفته صنایع دستی سال جاری در استان کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به برنامه های هفته صنایع دستی سال جاری در استان کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید