عمارت نارنجستان قوام شیراز

به گزارش وبلاگ تور چین، در این مقاله از معرفی جاذبه های دیدنی گردشگری به سراغ یکی از جاذبه های بسیار زیبای شیراز یعنی عمارت نارنجستان قوام می رویم. عمارتی زیبا با معماری بی نظیر که در شهر شیراز قرار گرفته است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید…

عمارت نارنجستان قوام شیراز

قوام السلطنه در سال 1252 ه. ق به حکومت فارس منصوب شد و در محله سکونت خویش (محله بالاکفت) اقدام به احداث ابنیه تاریخی و سکونتی نمود که به شکل گیری مجموعه قوام منجر شد. این مجموعه که در بین عامه مردم به باغ قوام معروف است بواسطه نام بنای بیرونی خود امروز به نارنجستان قوام معروف است.

مجموعه قوام بین سال های 1257 و 1267 مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل شده است. این مجموعه از عناصر متعددی تشکیل یافته که عمده ترین این عناصر عبارتند از حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام (خانه عرقیها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (در حال حاضر از بین رفته است). البته بازارچه ای هم در این مجموعه وجود داشته که در اثر احداث خیابان لطفعلی خان زند از بین رفته است.

این باغ که به لحاظ وسعت کوچکترین ولی به لحاظ زیبایی کمی از بزرگترین باغ های شیراز ندارد محل اقامت قوام الملک شیرازی بوده و در حدود سال 1300 ه.ق از طریق محمدرضا خان قوام الملک - از متمولین زمان قاجار - ساخته شد و چون درختان نارنج زیادی در آن می رویید به نارنجستان معروف شد.وسط حیاط آب نمایی واقع شده است که دو باغچه مملو از درختان نخل و نارنج آن را احاطه نموده است. در جلوی عمارت نیز حوض بسیار بزرگی با لبه های سنگی واقع شده است که نمای عمارت در آن منعکس شده و هنر معماری زیرکانه چهل ستون اصفهان را تداعی می نماید.

ساختمان این عمارت دو قسمت است: ساختمان جنوبی و ساختمان شمالی که این ساختمان عمارت اصلی و مهم نارنجستان است.این عمارت شاهکار معماری، حجاری، نقاشی، گچ بری و آئینه کاری دوران قاجار است .

حال ورودی آیینه کاری شده به اتاق هایی منتهی می گردد که با ترکیبی بی نظیری از منبت کاری و کاشی کاری با پنجره های شیشه کاری منقش تزئین شده بطوریکه نفس هر بیننده ای را در سینه حبس خواهد نمود.

سقف طبقه دوم با تیرک های چوبی پوشیده شده که روی آن ها نقاشی هایی به سبک اروپایی نقش بسته است.

اگر می خواهید فقط یکی از عمارت های قجری را در شیراز ببینید ما این عمارت زیبا و خوش نقش و نگار را به شما پیشنهاد می دهیم.

راستا عمارت نارنجستان قوام شیراز برروی نقشه

منبع: تاپ تراول

به "عمارت نارنجستان قوام شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت نارنجستان قوام شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید