شرایط بازنشستگی و چند نکته مهم که باید بدانید

به گزارش وبلاگ تور چین، بازنشستگی و درخواست آن به عهده بیمه شده است و کارفرما نمی تواند وی را به بازنشسته شدن وادار نموده یا از بیمه تامین اجتماعی بخواهد که بیمه شده را بازنشسته کند.

شرایط بازنشستگی و چند نکته مهم که باید بدانید

برای معین بازنشستگی تحقق دو عامل لازم و لازم است؛ داشتن سن مقرر در قانون و احراز سابقه لازم. برای اغلب بازنشستگی ها داشتن هر دو عامل مزبور الزامی است. بنابراین حتی اگر بیمه شده ای سال های زیادی را با داشتن یکی از دو شرط سپری کند، ولی شرط دیگر هنوز تحقق نیافته باشد، امکان بازنشستگی وی مطابق قوانین و مقررات وجود ندارد. در این مطلب از وبلاگ تور چین به موضوع نکات مهم شرایط بازنشستگی می پردازیم.

نکات مهم شرایط بازنشستگی

شرایط سنی برای بازنشستگی

طبق ماده 76 قانون تامین اجتماعی، در صورتی که بیمه شده، سابقه پرداخت حداقل 20 سال حق بیمه را داشته باشد، می تواند حقوق بازنشستگی دریافت کند. این قانون دارای چند تبصره است که آنها را برای شما شرح می دهیم:

 • افرادی که به حداقل سن بازنشستگی تامین اجتماعی نرسیده اند، در صورتی می توانند بازنشسته شوند که 30 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.
 • افراد شاغل در مشاغل سخت و کسانی که سابقه 20 سال پرداخت حق بیمه متوالی یا 25 سال سابقه متناوب در کارهای سخت دارند، بدون شرایط سنی می توانند بازنشسته شوند. البته بانوانی که در مشاغل سخت و زیان آور کار می ­کنند، با داشتن 20 سال سابقه پرداخت حق­ بیمه مستمر می­ توانند بازنشسته شوند. بعلاوه حقوق خود را کامل دریافت کنند. حتی اگر به 40 سال هم نرسند.
 • افرادی که 35 سال سابقه مفید پرداخت حق بیمه دارند، بدون در نظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می شوند.
 • زنان ِکارگرِ مشمولِ قانون کار، در صورت داشتن 20 سال سابقه اشتغال و پرداخت حق بیمه می توانند در سن 42 سالگی بازنشسته شوند. بعلاوه خانم هایی با داشتن 30 سال حق پرداخت بیمه و 45 سال سن می ­توانند بازنشست شوند. حالت دیگر اینکه خانم­ هایی با 55 سال سن و سابقه پرداخت 10 سال می ­توانند بازنشست شوند. اما مشمول ماده 111 قانون تامین اجتماعی نخواهند شد. علاوه بر این 30 روز کامل حقوق را دریافت نخواهند کرد.

بازنشستگی با سابقه کمتر از 20 سال

برای بازنشسته شدن با شرایط کمتر از 20 سال دو حالت وجود دارد که در ادامه به شرح هریک می پردازیم:

 • مردان 60 ساله و زنان 55 ساله، اگر سابقه پرداخت حق بیمه آنها بین 10 تا 19 سال باشد، می توانند تقاضاى بازنشستگی کنند. مستمری این افراد بر اساس اندازه سابقه آنها پرداخت می گردد.
 • اگر سنِ بیمه گزار به سن مقرر (مطابق قانون) رسیده باشد اما سابقه پرداخت حق بیمه وی کمتر از 10 سال باشد. در این صورت او با خریدِ ما به تفاوت سابقه تا 10 سال می تواند تقاضای بازنشستگی نماید. اگر به نکاتی پیرامون طلاق علاقه دارید، به مطلب این نکات بسیار مهم را هنگام طلاق باید بدانید می پردازیم.

شرایط بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی

 • بازنشستگی 10 سال زودتر از موعد قانونی: وقتی مرد یا زن بیمه شده حداقل 30 سال تمام سابقه پرداخت بیمه داشته باشد، سن بیمه شده از 60 به 50 سال برای مردان و از 55 به 45 سال برای زنان کاهش می یابد.
 • بازنشستگی بدون محدودیت سنی: بیمه شدگانی که حداقل 35 سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، شرط حداقل سن برای بازنشسته شدن آنان حذف می گردد و این بیمه شدگان با هر سنی می توانند درخواست بازنشستگی کنند.
 • شرایط ویژه بازنشسته شدن برای زنان: بانوان بیمه شده مشمول قانون کار با 20 سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه و 42 سال سن با 20 روز حقوق می توانند بازنشسته شوند.

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور

 • وقتی بیمه شده حداقل 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می تواند بدون توجه به شرط سنی درخواست بازنشستگی کند.
 • هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور، یک ونیم سال محاسبه خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب هیچ ارثی به این فرزند شما نمی رسد را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "شرایط بازنشستگی و چند نکته مهم که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بازنشستگی و چند نکته مهم که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید