علت عجیب جابجایی قطب های زمین!

به گزارش وبلاگ تور چین، انسان حجم عظیمی از آب های زیرزمینی را استخراج نموده است که اندکی قطب دوّار زمین را که سیاره به دور آن می چرخد، تغییر داده است. طبق یک مطالعه نو، استخراج آب از زمین باعث تغییر در توزیع انبوه آب شده است. در نتیجه، شیب زمین بین سال های 1993 تا 2010 حدود 80 سانتی متر به سمت شرق منحرف شده است.

علت عجیب جابجایی قطب های زمین!

به گزارش ایسنا، آب های زیرزمینی به آب هایی گفته می گردد که در لایه های آب دار و اشباع زیر زمین تجمع پیدا نموده است. این آب ها فقط حدود چهار درصد از مجموعه آب هایی را که فعالانه در چرخه آب شناختی دخالت دارند، تشکیل می دهند. با این وجود حدود 50 درصد جمعیت دنیا از نظر آب شرب متکی به همین آب های زیرزمینی هستند.

آب زیرزمینی، آب موجود در زیر سطح زمین، منافذ خاک و شکستگی های سازه سنگی است. هنگامی که یک واحد سنگی یا یک رسوب غیر محکم (کانسار) آورد قابل توجهی از آب ایجاد کند، آبخوان نامیده می گردد. عمقی که در آن، منافذ خاک یا شکستگی ها و حفره های موجود در سنگ ها کاملاً از آب اشباع شده باشند، سطح ایستابی خوانده می گردد. آب زیرزمینی از سطح تغذیه می گردد و ممکن است در سطح زمین نیز به صورت طبیعی در قالب چشمه ها و تراوشات طبیعی تخلیه شده و واحه ها یا تالاب هایی را به وجود آورد. آب های زیرزمینی، اغلب برای مصارف کشاورزی، شهری و صنعتی به وسیله چاه برداشت می شوند.

معمولاً تصور بر این است که آب زیرزمینی، آب جاری موجود در آبخوان های کم عمق است، اما از نظر فنی، رطوبت خاک، لایه های منجمد آب در خاک، آب راکد در سنگ بستر با نفوذپذیری خیلی اندک و آب عمیق زمین گرمایی (ژئوترمال) یا سازند های نفتی را نیز شامل می گردد. احتمالاً قسمت اعظم زیرزمین حاوی میزانی آب است که در برخی موارد ممکن است با مایعات دیگر مخلوط شده باشد. آب زیرزمینی فقط محدود و منحصر به زمین نیست. احتمالاً ایجاد برخی از اشکال زمینی در مریخ متأثر از آب زیرزمینی است. شواهدی متقن مبنی بر وجود آب مایع در سطح زیرین قمر سیاره مشتری موسوم به اروپا نیز وجود دارد.

اغلب، دسترسی به آب زیرزمینی نسبت به آب سطحی مقرون به صرفه تر، راحت تر و مناسب تر و مستعد آلودگی کمتری است. از این رو، معمولاً برای تأمین آب از آن استفاده می گردد. مثلاً در ایالات متحده، آب زیرزمینی بزرگ ترین منبع آب مصرفی را تأمین می نماید و کالیفرنیا سالانه بیشترین میزان آب زیرزمینی نسبت به همه استان های آمریکا را برداشت می نماید. مخازن آب زیرزمینی حاوی میزان آب بسیار بیشتری نسبت به ظرفیت همه مخازن سطحی و دریاچه های ایالات متحده از جمله دریاچه های بزرگ است. میزان زیادی از آب شهری صرفاً از آب زیرزمینی تأمین می گردد.

کی-وئون سئو، ژئوفیزیکدان دانشگاه ملی سئول که این مطالعه را رهبری نموده است، در یک بیانیه رسمی گفت: مطالعه ما نشان می دهد که در میان علل مرتبط با آب و هوا، توزیع مجدد آب های زیرزمینی در واقع بیشترین تأثیر را بر رانش قطب دارد.

قطب جغرافیایی یکی از دو نقطه انتهایی بر روی یک سیاره، قمر یا محل تلاقی سطح و محور چرخش هر جرم نسبتاً بزرگ در حال چرخش است. در زمین، قطب شمال و قطب جنوب قطب های جغرافیایی هستند که هر کدام فاصله 90 درجه ای با استوا دارند. هر سیاره دارای قطب های جغرافیایی است.

نقش استخراج آب زیرزمینی در حرکت قطبی

به طور کلی، تغییرات در توزیع جرم روی زمین و درون زمین - تغییرات در خشکی، صفحات یخی، دریا ها و حرکت گوشته - عمدتاً چرخش سیاره را به دور محور خود تغییر می دهد.

این در حالی است که ظرفیت جرم آب برای تأثیرگذاری بر چرخش زمین به تازگی در سال 2016 کشف شده است.

دانشمندان قبلاً محاسبه نموده بودند که انسان از سال 1993 تا 2010 تقریباً 2150 گیگا تن آب زیرزمینی را در سطح دنیا استخراج نموده است.

با این حال، تا قبل از این مطالعه نو، معین نبود که آب های زیرزمینی چگونه در حرکت قطب های زمین نقش دارند.

نویسندگان این مطالعه یک مدل محاسباتی برای ارزیابی تغییرات در رانش قطب زمین ایجاد کردند. پژوهشگران در ابتدا سناریو هایی از صفحات یخی و یخچال های طبیعی و سپس سناریو هایی از توزیع مجدد آب های زیرزمینی را در نظر گرفتند.

به نظر می رسد که این مدل تنها زمانی با رانش قطبی گزارش شده قبلی مطابقت داشت که 2150 گیگا تن توزیع مجدد آب زیرزمینی به آن اضافه شد.

سئو می گوید: خیلی خوشحالم که علت غیرقابل شرح جابجایی قطب ها را پیدا کردم. از سوی دیگر، من به عنوان یک ساکن زمین و یک پدر، نگران و متعجبم که می بینم استخراج آب زیرزمینی منبع دیگری برای افزایش سطح دریا است.

2150 گیگا تن برداشت آب زیرزمینی معادل افزایش سطح دریا به میزان بیش از شش میلی متر در این بازه زمانی ذکر شده است. اما چگونه استخراج آب های زیرزمینی به افزایش سطح دریا یاری می نماید؟ این به این علت است که بیشتر آب های زیرزمینی استخراج شده در نهایت به دریا راه می یابند.

منطقه ها با توزیع مجدد بالای آب

این مطالعه نشان داد که میزان زیادی از توزیع مجدد آب های زیرزمینی در غرب آمریکای شمالی و شمال هند بین سال های 1993 تا 2010 اتفاق افتاده است.

نویسندگان پیشنهاد می نمایند که کوشش کشور ها برای کاهش برداشت آب های زیرزمینی، به ویژه در منطقه ها پر استفاده می تواند از نظر تئوری این تغییر جهت را تغییر دهد. با این حال، این تنها در صورتی امکان پذیر است که چنین کوشش های حفاظتی به درستی طی دهه ها رعایت گردد.

اما آیا این جابجایی در قطب ها، فصول روی زمین را تحت تأثیر قرار می دهد؟ پاسخ منفی است. قطب دوار معمولاً در عرض یک سال چندین متر تغییر می نماید، بنابراین تغییرات ناشی از استخراج آب زیرزمینی خطر تغییر فصل را در پی ندارد. اما در مقیاس های زمانی زمین شناسی، رانش قطبی می تواند بر آب و هوا تأثیر بگذارد.

منبع: فرارو

به "علت عجیب جابجایی قطب های زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت عجیب جابجایی قطب های زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید