خبرنگاران ظرفیت ذخیره سازی آب بند انحرافی قلجق شیروان به صفر رسید

به گزارش وبلاگ تور چین، بجنورد- خبرنگاران- مدیر امور منابع آب شیروان گفت: رسوب گذاری های سیلاب اخیر موجب شده تا ظرفیت ذخیره سازی آب بند انحرافی قلجق این شهرستان خراسان شمالی به صفر برسد که در صورت وقوع سیلاب مجدد مشکلاتی برای اراضی کشاورزی پایین دست ایجاد خواهد نمود.

خبرنگاران ظرفیت ذخیره سازی آب بند انحرافی قلجق شیروان به صفر رسید

اسحاق خسروپناه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ تور چین گفت: ظرفیت مدیریت ذخیره بند انحرافی قلجق، 210 هزار مترمکعب است که در سیلاب اخیر 400 هزار مترمکعب آب وارد حوزه میانی این بند شده که عمده آن به صورت رسوب بوده است.

وی حداکثر ظرفیت آبدهی این بند در زمان سیلاب را، هزار و 500 مترمکعب بر ثانیه مطرح نمود و گفت: بند انحرافی قلجق این شهرستان از سال 82 افتتاح شده که مساحت آن، 70 هزار مترمربع است و طبق برآوردهای اجرا شده بیشترین ارتفاع رسوب این حوزه بالغ بر سه متر است.

خسروپناه با بیان اینکه بند انحرافی تا به امروز رسوب زدایی نشده است اضافه کرد: گل و لای به همراه شاخ و برگ درختان در این 17 سال با گذشت زمان تبدیل به لجن شده است که رسوب زدایی آن 20 میلیارد ریال اعتبار احتیاج دارد.

مدیر امور منابع آب شیروان با اشاره به اینکه لایروبی باید هر ساله انجام گردد گفت: برای این موضوع باید از اعتبارات استانی استفاده گردد و در کمیته برنامه ریزی استان اعتبارات لایروبی صورت گیرد.

سد بارزوی شیروان، پس از شیرین دره مانه و سملقان، دومین سد عظیم خراسان شمالی به شمار می آید که توان ذخیره سازی مخزن آن 92 میلیون مترمکعب است و هم اکنون حجم تراز و ایمنی پایدار این سد 8.5 میلیون متر مکعب است.

بخشی از آب شرب شهروندان شیروانی از این بند تامین می گردد.

سرچشمه بند انحرافی قلجق از رودخانه ای به همین نام در سمت شمال شهر شیروان است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ظرفیت ذخیره سازی آب بند انحرافی قلجق شیروان به صفر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ظرفیت ذخیره سازی آب بند انحرافی قلجق شیروان به صفر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید