جبران خسارت های برجام بسیار مشکل است، توافق هسته ای بسترساز افزایش واردات شد

به گزارش وبلاگ تور چین، معاون سابق رئیس جمهور با بیان اینکه برجام بسترساز افزایش واردات و کاهش توان داخلی بود، گفت: این قرارداد سبب شد تا از توسعه تعاملات با کشورهای منطقه ای و شرق آسیا باز بمانیم.

جبران خسارت های برجام بسیار مشکل است، توافق هسته ای بسترساز افزایش واردات شد

الهام امین زاده در تبادل نظر با خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری وبلاگ تور چین، با بیان اینکه خسارت های برجام به کشور را می توان در دو دسته نگاه و تکیه بر توان داخلی و تعامل با کشورهای منطقه ای مورد آنالیز قرار داد، اظهار کرد: اگر به برجام بیش از حد تکیه نمی شد، توان داخلی کشور به مراتب افزایش می یافت؛ اما متأسفانه این قرارداد بسترساز صادرات و تقویت توان داخلی نبود، بلکه بسترساز افزایش واردات و کاهش توان داخلی است.

وی اضافه نمود: همچنین برجام سبب شد تا از افزایش تعاملات با کشورهای منطقه ای در حوزه های میادین نفتی و مالی و نیز از گسترش تعاملات در حوزه های صادرات و واردات با کشورهای شرق آسیا باز بمانیم.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه جبران خسارت های برجام بسیار مشکل است، اعلام نمود: به نظر من برای جبران خسارت های برجام ابتدا باید از اتکای حداکثری به چند کشور غربی به ویژه آمریکا پرهیز کرد.

امین زاده ادامه داد: همچنین باید سیاست خارجی متنوعی داشته باشیم؛ یعنی بر اساس توانمندی های داخلی هر کشوری با آنها مراوده داشته باشیم، اما متأسفانه سیاست خارجی دولت روحانی یک سویه است؛ درصورتی که لازم است با مطالعه و ارزیابی شرایط کشورهای مختلف در هر قاره ای، سیاست ها و راهبردهای متنوعی را در عرصه سیاست خارجی اتخاذ کرد.

وی با بیان این مطلب که دیپلماسی رسمی و غیررسمی دولت نیازمند ترسیم نقشه راهی است، گفت: متأسفانه در حال حاضر در شرایط فقدان یک نقشه راه مناسب در حوزه دیپلماسی رسمی و غیررسمی به سر می بریم. دولت باید از متفکران حوزه های علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای دعوت کند تا سیاست خارجی اش را به روز و نیز به وسیله بازتعریف بعضی مفاهیم آنها را به اجرا بگذارند.

4079/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "جبران خسارت های برجام بسیار مشکل است، توافق هسته ای بسترساز افزایش واردات شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جبران خسارت های برجام بسیار مشکل است، توافق هسته ای بسترساز افزایش واردات شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید