باروی ری یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران به شمار می رود

به گزارش وبلاگ تور چین، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، باروی ری یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران به شمار می رود.

باروی ری یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران به شمار می رود

یکی از بناهایی که ساختشان در گذشته رواج داشته، برج و باروهایی بوده که اطراف شهرها می کشیدند. این برج و باروها از استحکامات شهر بحساب می آمدند و اکثرا برای جلوگیری از حمله دشمنان ایجاد میشده اند. در گذشته، سعی بر این بود تا غذای چندین ماه شهر را در باروها نگهداری نمایند. تا زمانی که به شهر حمله یا محاصره می شدند، برای چند ماه غذا داشته باشند.

شهر ری که از شهرهای بسیار قدیمی ایران است نیز در اطراف خود بارویی داشته تا از گزند دشمنان در امان باشد. در حال حاضر، فقط بخشی از این بارو به جای مانده است. بطور حتم دیوار موجود بر بالای صخره سنگی مجاور چشمه علی، بقایایی از جبهه شمالی حصار قدیم ری است که توضیح و موقعیت آن در نقشه کرپرتر و دکتر کریمیان آورده شد. امتداد شرقی دیوار و قسمتهای منتهی الیه آن بطور کامل از بین رفته و آنچه مسلم است قسمتهای به جای مانده نیز حاصل تخریب آن هست. این بارو به احتمال زیاد دارای قدمتی 6000 سال بوده و در زمانهای مختلف بازسازی شده است.

چگونگی ساخت و قدمت باروی ری معین نیست. قطعا هر قدرت و حکومتی که به این شهر حمله میکرد، بعد از مدتی برای در امان ماندن شهر از گزند دشمنان، برج و بارویی را در این شهر میساخت. بنابراین، احتمالا باروی شهر ری بیش از ده بار ساخته و تخریب شده باشد. آنچه که امروز به عنوان باروی قدیم ری موجود بوده، تکرار برپایی آن در دفعات متعدد در طول تاریخ است؛ تکراری که شاید قدمت آن بیش از دو سده نباشد اما حکایت تاریخ چندین هزار ساله ای را در دل خود دارد.

بقایای فعلی باروی ری بر روی صخره های چشمه علی از منتهی الیه شرقی، کنار خیابان ابن بابویه تا غربی ترین نقطه آن جمعا 435 متر است. این بارو دارای وسعتی به طول 1800 × 2500 متر بوده و از بسیاری جهات شبیه به باروهای نظامی دیگر شهرهای قدیمی است. این دیوار مانند باروی اصلی ری از خشت و چینه ایجاد شده بود و دارای برج های پشتیبان است.

منبع: همگردی

به "باروی ری یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باروی ری یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید