اولویت های مهم اسلامی در سازمان انرژی اتمی از زبان یک نماینده مجلس

به گزارش وبلاگ تور چین، ایسنا نوشت: رییس پیشین سازمان انرژی اتمی با تاکید بر این که همه باید به آقای اسلامی در مدیریت سازمان یاری کنیم، گفت: انتظارم این است که آقای اسلامی راهبرد نظام را هرچه باشد به خوبی اجرا کند و از کارشناسان و متخصصان مربوط یاری بگیرند. من به ایشان خوشبین هستم و امیدوارم این خوشبینی به نتایج خوبی برسد.

اولویت های مهم اسلامی در سازمان انرژی اتمی از زبان یک نماینده مجلس

فریدون عباسی، رییس پیشین سازمان انرژی اتمی و نماینده مجلس شورای اسلامی، با اشاره به انتخاب محمد اسلامی به ریاست سازمان انرژی اتمی گفت: خیلی ها انتظار انتخاب آقای اسلامی را نداشتند. نام ایشان در میان اسامی که در فضای مجازی یا در حدس ها مطرح بود، شنیده نشده بود. مطرح بود که ایشان در وزارت راه و شهرسازی می ماند و از جمله وزیرانی است که از دولت قبل در این دولت باقی می ماند. اما چون دنبال می شد که مهندس قنامی وزیر نفت گردد و در نهایت به سمت آقای اوجی این مساله رفت، جایی که مناسب سابقه اجرایی و فنی آقای قنامی بود وزارت راه و شهرسازی بود. از این رو آقای اسلامی جای مناسبی نداشتند و تنها دستگاهی که ارتباطات بیرونی و صبغه صنعتی دارد و فردی آشنا به مقررات بین المللی و آشنا به کارهای تحقیقاتی و آموزشی است به اسم رییس سازمان انرژی اتمی انتخاب شدند.

وی درباره تعجب افکار عمومی، نخبگان و کارشناسان حوزه هسته ای از انتخاب ایشان با بیان این که در جامعه به غلط مرسوم شده است که صنعت هسته ای یک تخصص خاص است در حالی که بیش از 90 درصد فرایندهای صنعت هسته ای مشابه صنایع نفت، پتروشمی، گاز و غیره است گفت: فقط اینجا ماده اصلی پرتوزا است و این مواد درجه هسته ای دارند، یعنی احتمال وقوع واکنش در مواد هسته ای را باید در نظر گرفت.

عباسی ادامه داد: یکی از بخش های مهم صنعت هسته ای ساخت راکتور است و قسمت اصلی قلب راکتور است.آنجا مکانیک، انتقال حرارت و دما،فشار و فراوری بخار داریم و این مسایل درهر صنعتی وجود دارد. مثل نیروگاه های دیگر که توربین دارند فقط اینجا توربین خاص خودش را دارد. پس اگر کسی کار صنعتی انجام داده باشد بخش زیادی از فرایند را می داند. آقای اسلامی فردی است که مدیریت اجرایی نموده ، کارخانه اداره نموده، راهنمایی علمی تحقیقاتی صنایع عظیم را انجام داده و منابع انسانی عظیمی را هم تربیت و راهنمایی نموده است و از طرفی در کارنامه خود تجربه استانداری هم دارد که با زندگی مردم سر و کار دارد. معتقدم نباید فقط روی رادیواکتیویته و مهندسی هسته ای در بحث مدیریت صنعت هسته ای تکیه کنیم. می تواند برای این بخش یک معاون هم کار را انجام دهد یا در رابطه با مسایل حقوقی و بین المللی کارشناس و متخصص خاص خودش را در نظر گرفت. آقای آقازاده دوازده سال سازمان انرژی اتمی را اداره کرد، ولی چون دیسیپلین های نفتی را فراگرفته بود و اوپک را می شناخت و مذاکرات بین المللی را می دانست با ورود به این صنعت تجاربش را وارد کرد و حتی پرسنل نفت و استانداردهای نفت را آورد و موجب جهش صنعت هسته ای شد.

این نماینده مجلس گفت: این درحالی بود که قبل از مدیریت آقای آقازاده دیدگاه فیزیکی و سیاسی بر سازمان انرژی اتمی حاکم بود اما در دوره آقای آقازاده دیدگاه مهندسی حاکم شد و همزمان در شرکت های تابعه کارهای پژوهشی خوبی هم انجام شد.

عباسی در پاسخ به این که اولویت هایی که از نظر شما آقای اسلامی باید در دوره مدیریت شان به آنها بپردازد چیست؟ گفت: آقای اسلامی باید به چند چیز توامان فکر کند؛ اول این که موضوع هسته ای چالشی است که ادامه دارد و در این چارچوب برای حل مسایل کشور باید مذاکرات را ادامه دهیم. باید از تیم مذاکره کننده پشتیبانی فنی و حقوقی کند. این کاری است که زمان ما انجام می شد و تا الان هم صورت گرفته و از این به بعد هم باید ادامه یابد. دوم، در حوزه فراوری انرژی است. ما یک راکتور در حال کار داریم که باید پشتیبانی فنی، تامین قطعات و ابزار آن در اولویت باشد و به طور کلی سرپا نگه داشتن آن مساله بسیار مهمی است. 10 سال است که واحد یکم نیروگاه بوشهر فعال است و از مسایل در اولویت کشور است، از این رو باید بدهی ها پرداخت گردد و تامین سوختش در اولویت باشد. هم چنین دو راکتور دیگر در حال ساخت داریم که از زمان بندی مشخص شده برای ساخت و راه اندازی اش عقب هستند؛ باید در 1400 به مدار می آمدند که تا الان میسر نشده است، بنابراین ایشان باید کاری کند که 4 سال دیگر این دو راکتور تکمیل گردد. دولت هم در این رابطه باید یاری کند تا به موقع به مدار بیایند، بعلاوه مطابق سفارش وزارت نیرو در تامین برق هسته ای برنامه ریزی گردد تا به آن مقدار که وزارت نیرو می گوید قراردادهای بیشتر برای ساخت راکتور منعقد گردد. علاوه بر این باید به راکتورهای کوچک و شتابدهنده ها هم پرداخته گردد.

23215

منبع: خبرآنلاین

به "اولویت های مهم اسلامی در سازمان انرژی اتمی از زبان یک نماینده مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولویت های مهم اسلامی در سازمان انرژی اتمی از زبان یک نماینده مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید