انواع بیماری های ریوی و روش های درمان خانگی

به گزارش وبلاگ تور چین، بیماری ریه یکی از شایع ترین شرایط پزشکی در دنیا است. ده ها میلیون نفر از بیماری ریه، در سراسر دنیا به خصوص در ایران، رنج می برند. آلودگی هوا، استعمال انواع دخانیات، عفونت ها و ژنتیک، مسئول بیشتر بیماری های ریوی هستند.

انواع بیماری های ریوی و روش های درمان خانگی

ریه ها بخشی از یک دستگاه پیچیده هستند، که روزانه برای رساندن اکسیژن و رها کردن دی اکسید کربن، هزاران بار باز و بسته می گردد. بیماری ریه می تواند عملکرد دیگر ارگان های اصلی بدن را مختل کند.

بیماری ریه بر جهت های هوایی تاثیر می گذارد

نای (جهت هوایی از گلو به ریه ها)، به چندین لوله کوچک به نام برونشی (نایژه) تقسیم می گردد که از سراسر ریه ها عبور می نمایند. بیماری هایی که جهت های هوایی را تحت تاثیر قرار می دهند، عبارتند از:

 • آسم: در این بیماری، راه های هوایی به طور مداوم ملتهب می شوند، و گاهی اوقات دچار اسپاسم و انقباض عضلانی و موجب خس خس سینه و تنگی نفس می گردد. آلرژی، عفونت و یا آلودگی می تواند باعث ایجاد علائم آسم شوند.
 • بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) : شرایطی در ریه که ناشی از ناتوانی در بازدم است و باعث می گردد تنفس شخص سخت گردد.
 • برونشیت مزمن: نوعی از COPD که با یک سرفه مزمن معین می گردد.
 • امفیزم : امفیزم نیز نوعی دیگر از COPD است که در آن ریه آسیب می بیند و باعث می گردد هوا در ریه ها به دام افتد. سختی در خارج کردن هوا، معینه آن است.
 • برونشیت حاد: یک عفونت ناگهانی در جهت های هوایی، که معمولا به وسیله یک ویروس رخ می دهد.
 • فیبروز سیستیک: یک شرایط ژنتیکی که در آن پاکسازی مخاط از برونشی (نایژه) ضعیف می گردد و هنگام عفونت مکرر ریه، این مخاط ها انباشته می شوند.

بیماری های ریه بر کیسه های هوایی (آلوئول) تاثیر می گذارد

جهتهای هوایی در نهایت به لوله های کوچک (برنشی ها) منشعب می شوند و در نهایت به خوشه هایی از کیسه های هوایی به نام آلوئول متصل می شوند. این کیسه های هوا بیشترین حجم بافت ریه را تشکیل می دهند. بیماری های ریوی که شامل آلوئول هستند عبارتند از:

 • پنومونی: یک عفونت در آلوئول، که معمولا به علت باکتری است.
 • بیماری سل: یک پنومونی در حال پیشرفت که از باکتری مایکوباکتریوم تیبرکلوسیس بوجود می آید.
 • امفیزم، که از آسیب به اتصالات شکنده بین آلوئول بوجود می آید. سیگار کشیدن علت اصلی آن است. (امفیزم بعلاوه جریان هوا را محدود می نماید و بر جهت های هوایی تاثیر می گذارد)
 • ادم ریوی: نشت مایع از رگ های خونی کوچک ریه به درون کیسه های هوا و منطقه ها اطراف آن. یک فرم آن از نارسایی قلب و فشار در رگ های خونی و در فرم دیگر، آسیب مستقیم به ریه است که موجب نشت مایع می گردد.
 • سرطان ریه؛ که دارای اشکال فراوانی است و ممکن است در هر بخش از ریه ایجاد گردد. اغلب سرطان در قسمت اصلی ریه، در داخل کیسه های هوا یا در نزدیکی آنها قرار گرفته است. نوع، محل و توسعه سرطان ریه معین نماینده گزینه های درمان است.
 • سندرم پریشانی تنفسی حاد (ARDS): آسیب شدید و ناگهانی به ریه ها که از یک بیماری جدی ناشی می گردد. در این سندروم، حمایت از زندگی همراه با تهویه مکانیکی، معمولا برای زنده ماندن مورد احتیاج است تا زمانی که ریه ها بهبود یابند.
 • پنوموکونیزی : دسته ای از شرایط ناشی از استنشاق یک ماده که باعث صدمه به ریه می گردد. نمونه ای از آن شامل بیماری ریه سیاه است که از استنشاق گرد و غبار زغال سنگ و آزبستوز (پنبه نسوز، نوعی سنگ معدنی) بوجود می آید.

روش های خانگی درمان التهابات نرمال (نه حاد) ریه:

این روش های درمان برای افراد سیگاری بسیار کارآمد است:

1.ترک سیگار

در وحله اول، برترین روش برای سم زدایی ریه، ترک سیگار است. دود نیکوتین و تنباکو، عملکرد های ریه را مهار می نماید و شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت های ریه و سرطان ریه قرار می دهد. ترک سیگار به شما یاری می نماید که قیر چسبیده به ریه ها بر اثر مصرف بلند مدت سیگار، از بین برود.

2. از لبنیات دوری کنید

برای پاک کردن ریه ها، خود را از تمام محصولات لبنی خلاص کنید. این کار به بدن شما یاری می نماید تا بتواند راحت تر سموم ریه را پاکسازی کند.

3. چای سبز بنوشید

یک فنجان چای سبز دم نموده و قبل از خواب بنوشید. چای سبز، سم های روده که باعث بوجود آمدن یبوست می شوند را از بین می برد. در طول این فرایند تصفیه سازی، از کارهای خسته نماینده خودداری فرمایید.

4. قانون لیمو ترش

در یک لیوان آب گرم، به مقدار یک چهارم فنجان آبلیمو اضافه کنید و قبل از صبحانه آن را بنوشید. شما بعلاوه می توانید برای تمیز کردن ریه های خود از یک لیوان آب آناناس به جای آب لیمو یاری بگیرید.

5. آب هویج بنوشید

حداقل 300 میلی لیتر آب هویج بین صبحانه و ناهار خود بنوشید، بدین ترتیب می توانید بدن خود را برای سم زدایی ریه ها، قلیایی کنید.

6. از پتاسیم غافل نشوید

برای ناهار، از نوشیدنی های غنی از پتاسیم لذت ببرید تا ریه هایتان را پاک کنید. طالبی یا گرمک، پرتقال، موز، سیب زمینی شیرین، هویج، گوجه فرنگی، اسفناج، زردآلو، انجیر، خرما و انواع توت ها، غنی از پتاسیم هستند و می توانند به پاک کردن ریه شما یاری نمایند.

7. زنجبیل

زنجبیل به باز کردن مجاری تنفسی یاری می نماید و سموم را از ریه ها حذف می نماید. برترین روش برای مصرف زنجبیل این است که آن را خام یا به صورت چای زنجبیل مصرف کنید. شما بعلاوه می توانید در حدود نیم ساعت یک حمام زنجبیل بگیرید. بدین صورت که مقداری پودر یا روغن زنجبیل را به آب حمام خود اضافه نموده و استنشاق کنید. این کار به حذف سریع سموم از بدن یاری می نماید.

8. آنتی اکسیدان ها

برای مبارزه با عفونت های مربط به باکتری ها در ریه، قبل از رفتن به رختخواب، 400 میلی لیتر آب آناناس یا آب زغال اخته بنوشید. آنتی اکسیدان ها در این نوشیدنی ها برای سیستم تنفسی شما بسیار مفید هستند، زیرا آنها می توانند ریه های شما را تا حد زیادی پاک نمایند.

9. یک حمام آب داغ بگیرید

یک حمام داغ 20 دقیقه ای به طور روزانه، به شما در از بین بردن سموم یاری می نماید. شما بعلاوه می توانید چند قطره روغن اوکالیپتوس را به آب داغ اضافه کنید و بخور کنید تا ریه های خود را به طور طبیعی تصفیه کنید. خاصیت دفع نمایندگی اکالیپتوس، به شما در درمان گلو درد، گرفتگی ها و مسائل سینوسی یاری می نماید.

10. پونه کوهی

پونه کوهی غنی از ضد انعقاد های طبیعی و کاهش دهنده هیستامین است که به صاف و هموار کردن جریان هوا در بینی و عملکرد بهتر دستگاه تنفسی یاری می نماید. به راحتی مقداری برگ خشک شده پونه کوهی را به غذای خود اضافه کنید یا دم نموده آن را به طور روزانه بنوشید تا ریه ها به طور طبیعی پاک شوند.

11. نعناع تند را به غذای خود اضافه کنید

این گیاه فروتن، یک ضد انعقاد فوق العاده است. روزانه 3 تا 5 برگ نعناع بخورید تا با باکتری های عفونی در ریه ها مبارزه کنید.

12. یوگا داشته باشید

به مدت نیم ساعت در روز تمرین تنفس عمیق داشته باشید. این کار باعث می گردد تا ناخالصی ها از ریه های شما رفع شوند.

13. غذاهای سالم را وارد رژیم غذایی خود کنید

آب، سبزیجات، سیب، ماهی های چرب، لوبیا، آجیل و هویج، تمام مواد غذایی هستند که سلامت ریه را افزایش می دهند و آن را سالم نگه می دارند.

پس، اگر در پی پاک کردن و سم زدایی ریه خود هستید، دنبال کردن این روش های ساده می تواند به شما در دسترسی به ریه های سالم یاری کند.

منبع: فوت و فن / webmd.com

به "انواع بیماری های ریوی و روش های درمان خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع بیماری های ریوی و روش های درمان خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید