کشف یک سیاره کودک در حال شکل گیری

به گزارش وبلاگ تور چین، به گفته ستاره شناسان و اخترفیزیکدانان، سیارات در قرص های پیش سیاره ای، یعنی حلقه هایی از غبار و گاز که ستاره های جوان و تازه متولد شده را احاطه نموده اند، متولد می شوند. اگرچه صد ها مورد از این دیسک ها در سراسر دنیا کشف شده است، مشاهدات تولد و شکل گیری سیاره ها در این محیط ها سخت است.

کشف یک سیاره کودک در حال شکل گیری

به گزارش وبلاگ تور چین به نقل از rahnamato، ستاره شناسان در مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان (CfA) اکنون روش نوی برای شناسایی این سیارات تازه متولد شده ابداع نموده اند. با استفاده از این روش نو، آن ها شواهدی از یک سیاره کوچک نپتون یا زحل مانند که در یک دیسک پنهان شده بود، کشف کردند.

فنگ لانگ، محقق فوق دکتری در مرکز اخترفیزیک که این مطالعه نو را رهبری کرد، می گوید: تشخیص مستقیم سیارات جوان بسیار چالش برانگیز است و تا به امروز تنها در یک یا دو مورد پیروز بوده است. سیارات همواره برای ما کم نور هستند، زیرا در لایه های ضخیم گاز و غبار قرار گرفته اند.

وی می افزاید: در چند سال گذشته، ساختار های زیادی را دیده ایم که بر روی دیسک ها ظاهر می شوند و فکر می کنیم ناشی از حضور یک سیاره است، اما ممکن است ناشی از چیز دیگری نیز باشد. ما به تکنیک های نوی برای آنالیز و پشتیبانی از وجود یک سیاره احتیاج داریم.

لانگ تصمیم گرفت برای مطالعه خود یک دیسک پیش سیاره ای معروف به LkCa 15 را دوباره آنالیز کند. این قرص در فاصله 518 سال نوری از ما واقع شده است و در صورت فلکی ثور واقع شده است.

پیش از این، محققان شواهدی مبنی بر تشکیل سیاره در دیسک با استفاده از مشاهدات رصدخانه ALMA گزارش نموده بودند. لانگ پس از آنالیز داده های نو ALMA با وضوح بالا در LkCa 15 که عمدتاً در سال 2019 به دست آمد، دو ویژگی ضعیف را کشف کرد که قبلاً شناسایی نشده بودند.

در حدود 42 واحد نجومی از ستاره - یا 42 برابر فاصله زمین از خورشید - لانگ یک حلقه غبارآلود با دو دسته جداگانه و درخشان از مواد را کشف کرد که به دور آن می چرخند. این ماده به شکل یک توده کوچک و یک قوس بزرگتر بود که 120 درجه از هم جدا بودند. لانگ برای اینکه بفهمد چه چیزی باعث تجمع این مواد شده است، آن را با مدل های نو کامپیوتری خود آنالیز کرد. او متوجه شد که مقدار و مکان آن ها با مدل حضور یک سیاره مطابقت دارد.

لانگ می گوید: این قوس و توده حدود 120 درجه از هم جدا می شوند. این درجه از جدایی از نظر ریاضی مهم است. لانگ شرح می دهد: ما می بینیم که این ماده نه تنها آزادانه در اطراف شناور است، بلکه پایدار نیز هست.

بر این اساس ما می توانیم حضور سیاره کوچکی را تشخیص دهیم که دلیل این تجمع غبار است. بر اساس نتایج، این سیاره ای تقریباً به مقدار نپتون یا زحل است که حدود یک تا سه میلیون سال سن دارد. نتایج این مطالعه در 14 سپتامبر در نشریه The Astrophysical Journal Letters به چاپ رسیده است.

منبع: فرارو

به "کشف یک سیاره کودک در حال شکل گیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاره کودک در حال شکل گیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید