کدام خال را باید جدی گرفت؟

به گزارش وبلاگ تور چین، خال های مادرزادی چون ممکن است تغییرات بدخیمی بیشتر از خال های اکتسابی داشته باشند، احتیاج به توجه بیشتری دارند. خال های مادرزادی کوچک و میانه را تا سن بلوغ زیر نظر می گیرند و سایز و مقدار آنها را مرتبا یادداشت می نمایند. اگر تغییری در وسعت یا رنگ آنها به وجود آمد، باید به پزشک مراجعه کرد و خال را برداشت ولی اگر خال میانه یا کوچک تغییری نکرد بعد از سن بلوغ می توان در صورت تمایل آنها را برداشت.

کدام خال را باید جدی گرفت؟

کدام خال را باید جدی گرفت؟

نویسنده: دکتر فریبا قلمکار*

خال ها 2 نوع اند؛ مادرزادی و اکتسابی. از سن 4 سالگی به بعد ممکن است همه انسان ها خال های اکتسابی را کسب نمایند اما خال مادرزادی 3 نوع است؛ خال با سایز کوچک، میانه و بسیار عظیم که عظیم تر از 20 سانتی متر است و سطح وسیعی از پوست را می پوشاند.

خال های مادرزادی چون ممکن است تغییرات بدخیمی بیشتر از خال های اکتسابی داشته باشند، احتیاج به توجه بیشتری دارند. خال های مادرزادی کوچک و میانه را تا سن بلوغ زیر نظر می گیرند و سایز و مقدار آنها را مرتبا یادداشت می نمایند. اگر تغییری در وسعت یا رنگ آنها به وجود آمد، باید به پزشک مراجعه کرد و خال را برداشت ولی اگر خال میانه یا کوچک تغییری نکرد بعد از سن بلوغ می توان در صورت تمایل آنها را برداشت.

برای خال های بسیار عظیم باید از ابتدای تولد به پزشک متخصص پوست مراجعه و برای درمان آنها اقدام کرد. خال های اکتسابی از 4 سالگی به وجود می آیند و تعداد آنها هم ژنتیکی است و این عقیده که یک خال زادوولد می نماید، اشتباه است. خال های اکتسابی به 3 صورت خود را نشان می دهند، فرم مسطح، فرم کمی برجسته و فرم کاملا برجسته. خال های برجسته معمولا تغییرات بدخیمی ندارند. خال های مسطح برخلاف تصور عامه مردم مهم ترند.

اگر خال مسطح قرینه نباشد و بیشتر از یک رنگ در آن دیده گردد ترجیحا باید آن را برداشت زیرا احتمال تغییرات ناخوشایند در آن در مقایسه با خالی که رشد منظم حالت قرینه و یکرنگ دارد بیشتر است. اگر والدین یک کودک دیدند که خال فرزندشان حالت نامنظم و بیش از یک رنگ دارد، باید به پزشک مراجعه نمایند تا پزشک آن را زیر نظر بگیرد. اگر تشخیص داده شد که ضرورتی برای برداشتن خال وجود دارد، می توان آن را در هر سنی برداشت. البته هیچ دلیلی هم برای عجله وجود ندارد. علایم ذکرشده تنها نشان می دهند که در این خال استعداد تغییرات ناخوشایند بیشتر است ولی نمی توان گفت مسئله ای ایجاد می نماید یا نه. تصمیم گیری نهایی با پزشک است.

پی نوشت ها :

*متخصص پوست

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "کدام خال را باید جدی گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام خال را باید جدی گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید