همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ تور چین، رئیس بخش عفونی بیمارستان بقیه الله (عج) گفت: برای افرادی که واکسن کرونا دریافت نموده اند احتیاج به داشتن رژیم غذایی خاصی پس از تزریق واکسن نیست اما مصرف مایعات مفید است.

همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ تور چین، مرتضی ایزدی رئیس بخش عفونی بیمارستان بقیه الله (عج) با بیان اینکه پس از انجام واکسیناسیون افراد می توانند مانند شرایط معمول فعالیت داشته باشند، گفت: برای افرادی که واکسن کرونا دریافت نموده اند احتیاج به داشتن رژیم غذایی خاصی پس از تزریق واکسن نیست اما مصرف مایعات مفید است. همچنین احتیاج به مصرف داروی خاصی هم وجود ندارد. استحمام و ورزش کردن بعد از تزریق واکسن هم هیچ مسئله ای ایجاد نمی نماید.

وی تاکید نمود: در صورت بروز تورم و قرمزی در ناحیه تزریق هم احتیاج به اقدام خاصی مانند سرد کردن و گرم کردن محل تزریق نیست و این علائم خود به خود بهبود می یابند و نهایتا می توانند آنتی هیستامین معمولی مصرف نمایند.

این متخصص عفونی گفت: افراد لازم نیست قبل از آغاز واکسیناسیون دارویی مصرف نمایند که دچار علائم نشوند و همچنین از مصرف آسپرین بعد از تزریق واکسن شدیدا پرهیز نمایند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان بقیه الله گفت: بعضی افراد در پی تزریق واکسیناسیون علائمی مانند بدن درد، سردرد و تب در آن ها ظاهر می گردد که باز در بیش از 90 درصد موارد مشکل خاصی ایجاد نمی نماید و با مصرف یک مسکن معمولی مانند استامینوفن مشکل آن ها رفع می گردد.

ایزدی افزود: اگر علائم پس از تزریق واکسن در فردی طولانی مدت شد مثلا سردردی که به مسکن های معمولی مانند استامینوفن جواب ندهد و سایر علائمی که بیش از دو سه روز طول بکشد حتما به پزشک مراجعه نمایند.

ایزدی ادامه داد: منع مطلق در تزریق نوع خاصی از واکسن وجود ندارد اما بهتر است هر واکسنی با توجه به شرایط سنی و جسمی به افراد تزریق گردد. از طرفی دریافت نمایندگان واکسن نیز می توانند در صورت وجود مشکل و بیماری خاص قبل از تزریق واکسن با پزشک خود مشورت و با نامه پزشک برای تزریق واکسن اقدام نمایند.

ایزدی با اشاره به اینکه واکسن زدن خصوصا تزریق دوز اول دلیل بر ایمنی کامل در برابر بیماری نیست، اظهار کرد: وقتی فرد دوز اول را دریافت می نماید، ایمنی بسیار محدودی در بدنش ایجاد می گردد و ما تعداد زیادی بیمار داریم که پس از تزریق دوز اول واکسن، به نوع وخیم کرونا مبتلا شده اند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان بقیه الله گفت: دو هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن، ایمنی قابل قبولی در بدن فرد ایجاد می گردد اما فرد واکسینه شده تا زمانی که حداقل 70 درصد جامعه ایمن نشده اند (بیمار شده و بهبود یافته باشند یا واکسن زده باشند) همچنان باید زدن ماسک و فاصله اجتماعی را رعایت کند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین

به "همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید